/Co musisz wiedzieć o parametrze ET felgi?
ET felgi

Co musisz wiedzieć o parametrze ET felgi?

Podczas wybierania felg do samochodu należy patrzeć nie tylko na ich rozmiar, czyli na średnicę i szerokość, a także na rozstaw śrub, ale również na parametr oznaczany jako ET felgi. Czym on jest i jak dobrać felgę pod kątem tego parametru?

ET felgi samochodowej – co to jest?

Dobierając właściwe felgi do samochodu, trzeba uwzględnić ich ET. W przypadku montowanej w samochodzie felgi ET co to za parametr?

ET felgi, również określane terminem offsetu albo odsadzenia, to parametr oznaczający, jak bardzo felga będzie wysunięta albo wsunięta w nadkole samochodu.

Co oznacza ET felgi pod względem pomiarów? Jest to wartość odnosząca się do odległości płaszczyzny, na której mocowana jest felga, do osi symetrii felgi samochodowej. ET może być wtedy dodanie albo ujemne.

Jak ET felgi wpływa na wygląd i zachowanie samochodu?

Parametr ET felgi oddziałuje zarówno na to, jak samochód wygląda, jak i na to, jak zachowuje się w trakcie jazdy.

Gdy ET jest dodatnie, gdy felga jest wsunięta do wnętrza pojazdu, co oznacza, że jest rozstaw kół jest mniejszy. Z kolei wtedy, gdy jest ono ujemne, koła wysuwają się na zewnątrz, więc rozstaw kół jest większy.

Parametr ET pod kątem zachowania pojazdu będzie wpływał na to, jak się nim kieruje, a także na to, jak pokonuje on zakręty.

Jak dobrać odpowiednie ET felgi?

Gdy dobiera się felgi, jak sprawdzić ET felgi? Powinniśmy poszukać oznaczenia z ET i wartością na feldze samochodowej. Informacje można też znaleźć w dokumentach pojazdu.

W doborze odpowiedniego odsadzenia felgi pomogą również znajdujące się w internecie konfiguratory, które po wpisaniu marki i modelu pojazdu umożliwiają dobór pasujących felg.