/NaCl, czyli sól fizjologiczna – dlaczego warto zawsze mieć ją pod ręką?
nacl

NaCl, czyli sól fizjologiczna – dlaczego warto zawsze mieć ją pod ręką?

Sól fizjologiczna to uniwersalny roztwór, który znajduje szerokie zastosowanie w medycynie. Jest to zasługą jego silnych właściwości nawilżających. Ponadto stosowanie soli fizjologicznej nie wywołuje podrażnień, co sprawia, że można ją również aplikować na powierzchnię śluzówek.

Kiedy stosować NaCl?

Sól fizjologiczna najczęściej jest stosowana do płukania i nawilżania oczu i przesuszonych śluzówek nosa. Jej cechą jest brak przyczepności, co sprawia, że wydostaje się z oka wraz ze łzami. To szybki oraz nieinwazyjny sposób na wyeliminowanie różnego rodzaju zanieczyszczeń, ale także doskonały sposób na nawilżenie oczu. Stosowanie soli fizjologicznej jest szczególnie polecane przy zaczerwienionych i przemęczonych oczach. Atutem roztworu jest to, że można go stosować nawet u noworodków. To również doskonały sposób na nawilżenie wysuszonej śluzówki nosa. NaCl sprawdzi się również jako skuteczny środek do przemywania ran. Ponadto roztwór soli fizjologicznej służy do rozcieńczania leków podawanych drogą dożylną lub aplikowanych podskórnie.

NaCl jako doskonały sposób na inhalację

Sól fizjologiczna nie podrażnia tkanek i nie wywołuje alergii, co sprawia, że zwalcza nieżyt nosa. Często jest stosowana pomocniczo w zapaleniu zatok. Umożliwia łatwe i szybkie usunięcie wydzieliny z oskrzeli i płuc. Inhalacja z wykorzystaniem NaCl nawilża górne drogi oddechowe, dzięki czemu ułatwia oddychanie. Wspomaga również leczenie innych dolegliwości takich jak kaszel nocny.

Zastosowanie NaCl w kosmetyce

Sól fizjologiczna nie wywołuje podrażnień i reakcji alergicznych, dodatkowo nie zmienia pH skóry, co sprawia, że wiele osób stosuje ją do oczyszczania skóry. Jest to również alternatywa dla płynów micelarnych, która najlepiej sprawdzi się do usunięcia delikatnego makijażu. Roztwór NaCl doskonale usuwa wszelkie zanieczyszczenia z powierzchni skóry. Może być również stosowany do łagodzenia podrażnień i uczucia swędzenia skóry.