/Nietypowe waluty wymieniane w kantorach
kantor

Nietypowe waluty wymieniane w kantorach

W kantorach można kupić i sprzedać nie tylko popularne waluty takie jak dolar, euro, funt itp. Wiele osób decyduje się na zakup mniej znanych walut, gdy np. udają się na wakacje w odległe kraje. Posiadanie przy sobie gotówki kraju, do którego się jedzie jest komfortowe i sprawdza się w sytuacji, gdy np. na miejscu okaże się, że wypłata gotówki z bankomatu jest niemożliwa. Jakie nietypowe waluty są dostępne w kantorach?

Jakie nietypowe waluty można kupić bądź sprzedać w kantorze?

Profesjonalne kantory umożliwiają zakup i sprzedaż różnorakich walut, nie tylko tych najbardziej popularnych. W wielu kantorach są one dostępne praktycznie „od ręki”, a w niektórych (jeśli waluta jest bardzo mało znana) wystarczy umówić się na konkretny dzień dostarczenia określonej sumy. Jest to idealna sytuacja dla osób, które chcą kupić bądź sprzedać walutę mało znanych państw. Zaliczyć do nich można m.in. japońskie yeny, węgierskie forinty, albańskie leki, kenijskie szylingi, kolumbijskie peso, serbskie dinary lub tajskie baty. W wielu kantorach powyższe waluty są niedostępne, dlatego należy znaleźć te profesjonalne, sprawdzić kursy i nabyć je bądź sprzedać. Decydując się na konkretny kantor, warto najpierw porównać kursy, które przy oryginalnych walutach mogą znacznie się różnić nawet w pobliskich miejscach. Czasem również warto zastanowić się, czy sprzedaż bądź zakup waluty ma odbywać się bezpośrednio na lub z polskich złotówek. Nieraz korzystniej jest wykonać transakcje w dwóch etapach np. najpierw na dolary, a później na konkretną walutę.

Kiedy lepiej zdecydować się na popularne waluty?

– „Warto także podkreślić, że zakup lub sprzedaż oryginalnych walut nie zawsze jest korzystna. Są sytuacje, gdy takie lokalne, mało znane pieniądze są zupełnie zbyteczne i warto zaopatrzyć się w popularne waluty” – podkreśla specjalista z kantoru „Cent” w Opolu.

Chociaż w wielu kantorach są dostępne oryginalne pieniądze z odległych zakątków świata, to udając się tam mogą okazać się zbędne. Znane są np. sytuacje turystów, którzy nie mogli skorzystać z takich pieniędzy, gdyż np. miały one zbyt późną datę produkcji. Często nawet dolary wydane wcześniej niż w konkretnym wymaganym przez lokalsów roku nie są przyjmowane. Taka sytuacja może wiele skomplikować, dlatego warto zastanowić się, czy nie lepiej sprawdzą się popularne waluty. Warto także pamiętać, że podróżując nawet bardzo daleko w wielu krajach można swobodnie płacić obcą, ale znaną walutą. Np. w Kenii bądź Meksyku zawsze chętnie przyjmowane są dolary, dlatego też nie ma potrzeby kłopotać się z ichniejszymi pieniędzmi.

TAGS: