/O randkach i nie tylko…
Randka

O randkach i nie tylko…

Randka to jedno z tych wydarzeń, na które większość z nas reaguje lekkim podenerwowaniem czy wręcz stresem, a mimo to oczekujemy na nie z niecierpliwością. Lubimy chodzić na randki, bez względu na to, czy jest to pierwsze, czy już kolejne spotkanie. Za każdym razem chcemy, aby było idealnie. Oto krótki przewodnik po świecie randek.
Kiedyś…

 
Internet tak zadomowił się w naszym życiu, że aż trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez niego. Kiedyś umówienie się na randkę nie było takie proste. Współcześnie mamy do dyspozycji serwisy randkowe, komunikatory internetowe, serwisy społecznościowe, grupy dyskusyjne… Wirtualna rzeczywistość stała się niemal równorzędna wobec realnego świata. Nic więc dziwnego, że i randki przeniosły się do sieci. Randki internetowe są anonimowe, a więc rozmawiamy bardziej swobodnie, łatwiej się zwierzamy, nie boimy się krytycznej oceny rozmówcy po drugiej stronie kabla. Na taki sposób zawierania znajomości większość starszych osób patrzy z przymrużeniem oka. Twierdzą, że rozmowy przez Internet są bezosobowe, pozbawione emocji, które towarzyszą bezpośredniemu kontaktowi. W sieci przecież nie ma miejsca na ukradkowe spojrzenia, przelotny dotyk… Starsze osoby przyznają jednak, że kiedyś nie do pomyślenia było umawianie się na randki z mieszkańcem innego kontynentu. Kontakty ograniczone były najczęściej do tego samego osiedla czy miejscowości, telefon był dobrem niemal luksusowym, a na listy czekało się często tygodniami. Nie można więc stwierdzić, że nawiązywanie znajomości przez Internet jest dobre albo złe, jest po prostu inne.

 
Jak to się zaczyna?
Serwisy randkowe stały się więc jednym z najpopularniejszych sposobów na poznanie bliskiej osoby. Możliwość taką daje również forum czy grupa dyskusyjna. Często przypadkowo trafiamy na kogoś, kto podziela nasze zainteresowania i poglądy. Uczucie rodzi się wtedy niejako „przy okazji”. Najpierw dyskusja na forum, potem przeniesienie rozmów na bardziej prywatne kanały komunikacji jak np. komunikator czy mail. Zwykle następnym etapem poznawania się jest wymiana smsów i rozmowa przez telefon. Jeśli fascynacja nadal się utrzymuje, wówczas pada propozycja randki w rzeczywistym świecie.

 
Kilka rad
Pierwsza randka może być bardzo stresująca. Dlaczego? Każdy chce wypaść jak najlepiej, pokazać się wyłącznie z dobrej strony. Uważamy więc na każde słowo, które pada z naszych ust, każdy gest, który wykonujemy. Można więc stwierdzić, że randki internetowe są mniej „stresogenne” niż te rzeczywiste. Związek jednak nie może bazować wyłącznie na rozmowach on-line. Jakie są podstawowe reguły udanej randki? Przede wszystkim trzeba być sobą. Nie oznacza to oczywiście, że od razu należy wymienić listę swoich wad i nawyków. Trzeba jednak być szczerym, nie oszukiwać i nie koloryzować. Warto spróbować się rozluźnić – być może dlatego dużym powodzeniem cieszą się romantyczne kolacje przy kieliszku wina? Nie starajmy się za wszelką cenę zapełniać ciszy słowami – lepiej chwilę pomilczeć, niż opowiadać marne dowcipy. Nie należy być osobą natarczywą, wulgarną, niegrzeczną (np. wobec obsługi). I co najważniejsze – nie rozmawiajmy o swoich poprzednich partnerach, zwłaszcza wtedy, gdy wspomnienia związane z nimi nie są najlepsze.