/Odkryj Ukrainę już teraz!

Odkryj Ukrainę już teraz!

Wciąż zastanawiasz się nad wyborem wakacyjnej destynacji? Marzysz o podróży do niezwykłego kraju, z magicznymi krajobrazami, wspaniałą przyrodą i ciekawą kulturą, bogatą historią i dobrym jedzeniem? A czy myślałeś kiedyś o Ukrainie? Dlaczego nie wybrać właśnie tego państwa? Wycieczki na Ukrainę nie są wcale trudne do zorganizowania, kusi także ich przystępna, nie rujnująca budżetu cena.

Dlaczego właśnie Ukraina?

Mimo tego, że ten kraj leży tak blisko Polski, rzadko wybierany jest jako cel wycieczek Polaków, a to błąd. Ukraina ma wiele do zaoferowania – od dzikich, górskich krajobrazów w Karpatach, przez średniowieczne twierdze i piękne, potężne miasta (dlaczego potężne? Chociażby dlatego, że Kijów jest dwukrotnie większy od Warszawy), po słoneczne i piaszczyste wybrzeża morza Czarnego i Azowskiego.

Ukraina kulturowo bardzo podobna jest to naszego kraju, nie musisz obawiać się zatem kulturowego szoku, jaki często towarzyszy podróżom do odległych miejsc. Nie będziesz miał również problemów z dogadaniem się ponieważ język ukraiński przypomina język polski. Trudno będzie się też zgubić lub zabłądzić bo ulice i budynki oznakowane są w tym kraju podobnie jak w Polsce. Nie wszystko jednak jest takie jak w naszej ojczyźnie, istnieją różnice, czasem mniej zauważalne, czasem bardziej, ale odkryć trzeba je już samodzielnie, w czasie wycieczki na Ukrainę.

Ukraina jest miejscem niezwykłym. To tu stykają się ze sobą i przenikają kultury Wschodu i Zachodu. Na tych terenach zauważyć można wpływy Bizancjum i Tatarów mieszające się z wpływami rosyjskimi, polskimi czy węgierskimi. Wszystko to razem tworzy unikalną mozaikę niezwykłych zwyczajów i tradycji.

Co warto zobaczyć?

Koniecznie odwiedzić trzeba Kijów, tętniącą życiem stolicę Ukrainy. Miłośnicy polskiej literatury na pewno chętnie pojadą do Odessy, w której swego czasu gościli między innymi Julian Ursyn Niemcewicz i Józef Ignacy Kraszewski. Na zesłaniu w Odessie przebywał jeden z polskich wieszczów narodowych – Adam Mickiewicz, stąd też słynne „Sonety odeskie” Warto również, wybrać się do miejsc szczególnie mocno związanych z historią Polski – do Chocimia, Kamieńca Podolskiego czy Lwowa, a także na tereny tzw. Kresów Wschodnich.

Kiedy jechać na Ukrainę?

Wycieczki na Ukrainę z biurem kresy.com planować najlepiej na okres od późnej wiosny, do wczesnej jesieni, wtedy jest największa szansa na piękną, słoneczną pogodę i stosunkowo niewielkie opady. Ważną kwestią jest kalendarz świąt ukraińskich. Wielkanoc i Boże Narodzenie obchodzone tak według kalendarza prawosławnego. Może więc zdarzyć się tak, że weekend majowy wypadnie akurat w czasie Wielkanocy na Ukrainie i wiele miejsc może być zamkniętych.