/Olej lniany – nieodzowny element zdrowej diety
olej lniany

Olej lniany – nieodzowny element zdrowej diety

Jeszcze do niedawna w społeczeństwie panowało mylne przekonanie, że tłuszcze są szkodliwe dla zdrowia. Oskarżano je między innymi o powodowanie nadwagi. Dziś na szczęście już wiemy, że tłuszcze są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego ciała. Jednym z najzdrowszych tłuszczy jest olej lniany.

Opinia o szkodliwości tłuszczy wynikała prawdopodobnie z tego, że są one wysokokaloryczne. Spożywane z umiarem nie przyniosą jednak negatywnych skutków zdrowotnych, wręcz przeciwnie. Tłuszcze to dobre źródło energii, kwasów omega 3 i omega 6. Ich wpływ na ludzki organizm jest niebagatelny, odpowiadają między innymi za kondycję skóry, włosów i paznokci. Dobrym przykładem zdrowego tłuszczu jest coraz popularniejszy olej lniany. Co wyróżnia go spośród innych tego typu produktów?

Dlaczego warto mieć w swojej kuchni olej lniany?

Powodów dla których warto zaopatrzyć się w ten wspaniały specyfik jest wiele. Każdy zna już szerokie zastosowanie oliwy z oliwek zarówno w kuchni jak i w kosmetyce. Oczywiście oliwa to bardzo zdrowy produkt, jednak warto zainteresować się właściwościami naszych rodzimych olei, które również są godne uwagi jeśli chodzi o właściwości zdrowotne.

Dlaczego warto wprowadzić do swojej diety olej lniany?

  • Cenią go kosmetolodzy
  • Jest smaczny i można go dodawać do wielu potraw
  • Pomaga w problemach trawiennych
  • Wpływa pozytywnie na męską płodność
  • Wspomaga odchudzanie
  • Posiada właściwości antynowotworowe.

Jak widać korzyści płynące ze spożywania tego produktu są ogromne. Odchudzające działanie oleju wynika z wysokiej zawartości błonnika, który daje poczucie sytości i usprawnia procesy trawienne. Olej lniany pomaga również w oczyszczeniu jelit ze złogów, czyli niestrawionych produktów przemiany materii, które nie zostały wydalone lecz przylgnęły do ścianek jelita. Ich usunięcie przyniesie natychmiastową poprawę ogólnego samopoczucia.

Olej lniany w kosmetyce

Olej można nie tylko spożywać, ale również stosować zewnętrznie. Po co i jak go używać? Można nakładać go na skórę, wykorzystać do olejowania włosów lub do masażu ciała. Jakie korzyści przyniesie stosowanie oleju w celach kosmetycznych?

  • Spłycenie zmarszczek i ogólna poprawa wyglądu cery
  • Odżywienie cebulek i szybszy porost włosów
  • Zmniejszenie widoczności cellulitu

Warto wypróbować olej lniany w domowych zabiegach kosmetycznych, między innymi ze względu na wysoką zawartość witaminy E, która ma działanie odmładzające. Drogeryjne kosmetyki ostatnimi czasy okazują się mniej skuteczne niż naturalne, znane od wieków produkty.