/Jak organizować pracę swojego zespołu?

Jak organizować pracę swojego zespołu?

Dzisiaj menedżerem w zespole może zostać każdy. Nie wymaga to szczególnego wykształcenia, a kierownicy są często wyłaniani spośród członków zespołu, którzy osiągają najwyższe wyniki, a wcale nie musieli ukończyć żadnego szkolenia z zarządzania zespołem.

 

Bywa, że takie osoby nie posiadają nawet odpowiednich predyspozycji osobowościowych i muszą sporo się nauczyć, aby ich podwładni traktowali ich tak, jak powinni. Wybór kogoś, z kim do tej pory znajdowali się na równorzędnych stanowiskach pracy może być dla nich trudną kwestią. Niektórzy czują się w takiej sytuacji niesprawiedliwie potraktowani, ponieważ uważają, że sami lepiej poradziliby sobie na danym stanowisku pracy.

 

Szkolenia z zarządzania zespołem dla nowych menedżerów

Duże firmy i korporacje zazwyczaj decydują się na to, aby odpowiednio przygotować swoją kadrę zarządczą. Organizuje się więc szkolenia z zarządzania zespołem, na których nowi szefowie dowiadują się, jakie cechy ich charakteru są pożądane i powinny być rozwijane, a jakie powinni zwalczać. Poza tym, poznają również tajniki wpływania na swoich podwładnych i egzekwowania konkretnych rzeczy. Nie każdy młody menedżer zdaje sobie sprawę z tego, w jaki sposób układać swoje priorytety i które zadania są w danej chwili najważniejsze. Poza tym, nie wszyscy potrafią dzielić pracę w taki sposób, aby była wydajnie i szybko wykonywana. Trzeba przecież dobrze poznać swoich pracowników, ich plusy i minusy, jak również to, w jaki sposób działają w sytuacjach stresowych. Nie każde szkolenie z zarządzania zespołem jest w stanie przygotować do tej roli, jednak na pewno jest to pomocne rozwiązanie, które dodaje nieco pewności siebie i podstaw do pracy.

 

Kto prowadzi szkolenia z zarządzania zespołem?

Duże firmy i profesjonalne, międzynarodowe korporacje, bardzo często posiadają własne komórki szkoleniowe, które specjalizują się w prowadzeniu tego typu spotkań. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak skorzystanie z oferty firmy zewnętrznej, która zajmuje się tylko i wyłącznie szkoleniem kadr kierowniczych i doskonale wie, w jaki sposób efektywnie zarządza się zespołem. Jak powinno wyglądać takie szkolenie dla menedżerów?

 

Na pewno nie może być to czyste wyłożenie teorii, ponieważ tą można poznać samodzielnie, czytając książki, czy korzystając z tutoriali online. Dużo ważniejszy element takiego kursu to zawsze część praktyczna. Można wykorzystać wiele różnych ćwiczeń do pracy w zespole, które wydają się niekiedy śmieszne, a w praktyce prowadzą do wielu wniosków. Poza szkoleniami dla kadry kierowniczej, bardzo wskazane są również integracyjne spotkania i wyjazdy z całym zespołem, który trzeba dobrze poznać.

TAGS: