/Popularne rodzaje sprzętów rolniczych i ich zastosowanie
sprzęt rolniczy

Popularne rodzaje sprzętów rolniczych i ich zastosowanie

Współcześni rolnicy mają szeroką gamę możliwości dobrania swojego wyposażenia do czynności, które wykonują w ciągu roku. Od zaawansowanych technologicznie kombajnów zbożowych po proste traktory. Różne rodzaje dostępnego sprzętu rolniczego mogą zaspokoić potrzeby zarówno gospodarstw domowych na małą skalę, jak i tych przemysłowych. Jednak śledzenie wszystkich opcji może być trudne. Szczególnie w przypadku małych i średnich gospodarstw, określenie przydatności różnych sprzętów i wozów, które mogą być potrzebne, aby zwiększyć wydajność, może być frustrujące.

Pojazdy rolnicze i ich rodzaje

Spośród różnych typów sprzętów rolniczych i ich zastosowań, pojazdy są najważniejsze i stanowią największą inwestycję. Chociaż ciężarówka jest często podstawą życia na farmie, istnieje również kilka innych pojazdów dedykowanych pracy na polu.

1. Traktor

Ciągnik jest wszechobecny w rolnictwie i jest dostępny w różnych rozmiarach, aby dopasować się do każdej pracy na polu. Głównym celem traktora jest ciągnięcie sprzętu rolniczego, ale nowoczesne modele można wyposażyć w różnorodny osprzęt, dostosowany do wszelkich potrzeb użytkownika. Z tego powodu są zdroworozsądkowymi zakupami dla rolników działających na każdą skalę.

Istnieje kilka typów ciągników, w tym:

  • Kompaktowe traktory: jak sama nazwa wskazuje, to małe traktory o dużej mocy, które mogą pomóc we wszystkich podstawowych pracach potrzebnych w gospodarstwie.
  • Ciągniki kołowe: traktory ogólnego przeznaczenia, które pomagają w wykorzystaniu maszyn. Te ciągniki użytkowe mogą spełniać różnorodne wymagania i mogą być wyposażone w sprzęt rolniczy służący do uprawy, przeładunku materiałów i ciągnięcia różnych ładunków.
  • Ciągniki gąsienicowe: to pojazdy rolnicze wyposażone w gumowe gąsienice zamiast opon, co pozwala im orać pola z większą mocą, zapewniając jednocześnie płynniejszą jazdę operatorowi.
  • Traktory sadownicze: to specjalny typ ciągnika przystosowany do pracy w sadach.

Specyficzne przystawki używane w ciągnikach są niezwykle zróżnicowane. Obejmują one takie urządzenia jak pługi, brony, rozsiewacze nawozów i siewniki.

2. Kombajny

Rolnicy pracujący ze zbożami potrzebują kombajnów, które pomagają wydajnie zbierać żniwa. Nawet drobni hodowcy mogą odnieść duże korzyści, używając takiej maszyny – wykorzystują one złożony system kół zębatych, ostrzy, pasów i kół do przetwarzania plonów.

Dostępna jest szeroka gama kombajnów i dedykowanego osprzętu, które zaspokoją potrzeby każdego gospodarstwa. Wiele nowszych modeli jest nawet w stanie śledzić dane dotyczące plonów, tak aby na koniec sezonu otrzymać raport wydajności poszczególnych partii pola.

3. ATV lub UTV

Pojazdy terenowe, znane również jako ATV, stają się coraz bardziej powszechne w gospodarstwach każdej wielkości, podobnie jak pojazdy użytkowe lub UTV. Te niewielkie maszyny mogą poruszać się po nierównym terenie skuteczniej niż większość innych modeli i szybciej niż typowy ciągnik. Dodatkowo przy tych pojazdach sprawdza się sprzęt rolniczy różnego rodzaju, w tym małe przyczepy, siewniki i kosiarki.