/Profilaktyka zapobiegawcza na rozstępy w ciąży
rozstępy w ciąży

Profilaktyka zapobiegawcza na rozstępy w ciąży

Rozstępy w ciąży są jednym z najpowszechniejszych problemów wszystkich matek. Są to nieestetyczne pasma w kolorze różowym, powstałe na skórze na skutek rozciągnięcia jej w czasie ciąży. Z czasem bledną pozostawiając na skórze blizny. Kobieta w ciągu 9 miesięcy powinna przybierać na wadze zgodnie ze wskaźnikiem BMI. Wskaźnik ten dla kobiet ciężarnych dopuszcza wzrost wagi od 11 do 18 kg. Najwięcej przybiera się na wadze w II trymestrze ciąży ok. 6-8 kg.

Preparaty na rozstępy w ciąży

Najczęściej rozstępy w ciąży pojawiają się w okolicy brzucha, ale nie tylko. Można je spotkać także w okolicy piersi a nawet na udach czy pośladkach. Profilaktyka zapobiegająca temu zjawisku jako taka nie istnieje. Wielu lekarzy uważa, że jest to ściśle związane z genetyką i styl życia przed czy w trakcie ciąży nie ma znaczącego wpływu na pojawienie się rozstępów. Warto jednak zwrócić uwagę, że wśród kobiet aktywnych fizycznie i dbających o zdrowe odżywianie się w ciąży zaobserwowano, że rozstępy w ciąży pojawiają się rzadziej.

Zjawisko powstawania rozstępów związana jest nieodzownie z znacznym przyrostem wagi w krótkim czasie jakim jest np. ciąża. Pękanie włókien kolagenowych i zwiększenie poziomu kortyzolu, który niekorzystnie wpływa na pracę komórek powoduje powstawanie rozstępów. Niektóre z kobiet uważają, że używanie specjalnych kremów na rozstępy lub innych nawilżających kremów w znacznym stopniu wpłynęło na rozstępy w ciąży, a w sadzie na ich brak. Kluczowy jest czas, w którym zaczniemy stosować preparaty, gdyż im wcześniej tym lepiej w tym przypadku należy skupić się na dostępnych preparatach.

Co najlepiej wybrać na rozstępy w ciąży?

Wśród dostępnych preparatów zarówno w drogeriach jak i aptekach możemy odnaleźć między innymi:

  • kremy
  • żele,
  • balsamy
  • olejki

Mają one różne konsystencje i składy, a także zapachy o różnej sile. Jedne są bezzapachowe inne mają specyficzny i intensywny zapach. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na skład wybranego produktu. Powinien on zawierać nie tylko kolagen i witaminę E ale również wartościowymi składnikami takich preparatów są wyciągi m.in ze słodkich migdałów, nasion grejpfruta czy aloesu a także kwas glikolowy. Stosując jakikolwiek preparat powinnaś być pewna, że nie zaszkodzi on dziecku i przyniesie zamierzone efekty. Reasumując aby uniknąć laserowego usuwania rozstępów należy wybrać preparat odpowiedni do skóry, osoby a także bezpieczny dla dziecka.

TAGS: