/Rękawiczki lateksowe, winylowe czy nitrylowe? Jak dobrać odpowiednie?
Rękawiczki lateksowe

Rękawiczki lateksowe, winylowe czy nitrylowe? Jak dobrać odpowiednie?

Jednorazowe rękawiczki są obecnie wykorzystywane nie tylko w przypadku diagnostyki chorób u lekarza, ale również w domu. W jaki sposób wybrać odpowiednie rękawiczki?

Najbardziej znane są rękawiczki lateksowe. Można kupić je zarówno pojedynczo, jak i w opakowaniach, na przykład po 100 sztuk. Sam lateks to bardzo naturalny materiał, ponieważ jet uzyskiwany z soku drzewa gumowego. Rękawiczki lateksowe są polecane najczęściej, ponieważ są wytrzymałe. Ich zaletą jest także bardzo duża elastyczność, co pozwala na ich idealne dopasowanie. Dzięki temu można wykorzystywać je także w sytuacjach, gdy konieczne jest zachowanie precyzji działania. Dlatego też wiele osób wybiera je do wykonywania codziennych czynności, jak na przykład mycie naczyń. Rękawiczki lateksowe są bardzo dobre, jeśli chodzi o ochronę dłoni przed negatywnym działaniem detergentów, zabrudzeniem oraz drobnoustrojami. Kupując rękawiczki lateksowe warto zwrócić uwagę na to, do jakich celów zostały one przeznaczone. Produkt przeznaczony do celów medycznych spełnia bowiem inne standardy niż ten, który jest przeznaczony do prac innego rodzaju. Rękawiczki lateksowe często dostępne są obecnie w różnych kolorach, podobnie jak inne rodzaje rękawiczek jednorazowych.

Jednorazowe rękawiczki nitrylowe są wybierane zazwyczaj przez osoby, które są uczulone na lateks. Warto bowiem pamiętać, że w przeciwieństwie do lateksu są one wykonane z kauczuku syntetycznego, dlatego nie powinny wywoływać alergii. Rękawiczki nitrylowe mogą być wykorzystywane w przypadku kontaktu z żywnością. Warto pamiętać, że rękawiczki nitrylowe zazwyczaj od środka nie są obsypywane talkiem. Nie ma bowiem takiej potrzeby, co jest korzystne dla osób, które cierpią na przesuszenie skóry dłoni. Rękawiczki nitrylowe są zazwyczaj polecane wszędzie tam, gdzie liczy się największa wytrzymałość.

Jednorazowe rękawiczki winylowe są wykonane z materiału syntetycznego. Obecnie najczęściej stosuje się je w przemyśle spożywczym. Dzieje się tak dlatego ponieważ ten materiał jest odporny na działanie oleju. Rękawiczki winylowe wykazują się najmniejszą elastycznością spośród wymienionych, dlatego też należy precyzyjnie dobrać rozmiar. W zależności od rodzaju można wybrać takie, które wymagają zastosowania takiego produktu jak talk lub zdecydować się na wersję, która nie potrzebuje takiego działania.

Decydując się na konkretny rodzaj jednorazowych rękawiczek warto wziąć pod uwagę wyżej wymienione cechy konkretnego produktu. Należy również wziąć pod uwagę komfort pracy – jeśli produkt z jednego materiału nie sprawdzi się, warto skorzystać z innego.