/Rodzaje ploterów
Rodzaje ploterów

Rodzaje ploterów

Ploter to urządzenie, bez którego praca w grafika, architekta czy fotografa byłaby znacznie utrudniona. To dzięki niemu można przenieść na duży format wykonaną grafikę, mapę, projekt architektoniczny oraz fotografię, a także np. grawerować oraz wycinać przeróżne wzory. Jakie są rodzaje nowoczesnych ploterów? Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru konkretnego urządzenia?

Ważne różnice pomiędzy ploterami

Plotery mogą cechować się odmienną budową, sposobem prowadzenia papieru, zastosowaniem oraz sposobem druku. Wszystkie służą jednak do pracy z płaskimi i dużymi materiałami; mogą nanosić obraz np. na papier, tekturę, karton, folię i tkaniny.

Pierwsze plotery służyły jedynie do tworzenia grafik wektorowych, jednak dzięki szybkiemu postępowi technologicznemu mamy obecnie do dyspozycji kilka rodzajów funkcjonalnych urządzeń o różnorodnym zastosowaniu.

-„Plotery cechują się odmiennym prowadzeniem papieru, sposobem druku oraz dodatkowymi opcjami, które sprawiają, że mogą one znaleźć wyjątkowo szerokie zastosowanie. Wśród ploterów możemy wyróżnić m.in. atramentowe drukarki wielkoformatowe, plotery laserowe oraz plotery solwentowe” – wyjaśnia ekspert ze sklepu ZiZaKo.

Rodzaje ploterów

Plotery ze względu na sposób prowadzenia papieru dzielimy na plotery bębnowe oraz plotery płaskie. Cechują się one nieco inną budową oraz funkcjami.

Ze względu na sposób druku wyróżniamy m.in.:

  • plotery atramentowe (drukarki wielkoformatowe),
  • plotery laserowe,
  • plotery solwentowe,
  • plotery lateksowe.

Plotery mogą posiadać dodatkowe funkcje, które także wpływają na ich podział. Chodzi m.in. o plotery umożliwiające cięcie, grawerowanie oraz frezowanie.

Na co zwracać uwagę, wybierając ploter?

Plotery to urządzenia, które możemy wykorzystać w bardzo różnych celach, jednak ich nadrzędnym zadaniem jest przenoszenie obrazów na materiały wielkoformatowe, czyli np. papier. Z tego względu wybór odpowiedniego rodzaju urządzenia powinien uwzględniać przede wszystkim sposób jego zastosowania oraz jakość, która gwarantuje długotrwałe i bezawaryjne użytkowanie. Zakup plotera jest inwestycją, która może szybko się zwrócić, ale tylko wówczas, gdy wybierzemy urządzenie, które będzie dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb. Na etapie wyboru plotera warto korzystać z wiedzy i doświadczenia posiadających pozytywne opinie sprzedawców, którzy oferują nowoczesne urządzenia oraz niezbędne podczas ich użytkowania materiały eksploatacyjne i dodatkowe usługi. Dobrym wyborem są sklepy internetowe, w których możemy kupić wysokiej klasy urządzenia znanych producentów w konkurencyjnych cenach.

TAGS: