/Rozliczenie podatku w Norwegii za 2019 rok
podatki

Rozliczenie podatku w Norwegii za 2019 rok

Termin

Mając na uwadze zwrot podateku Norwegia musimy rozliczyć podatek do 30 kwietnia 2020 roku. Oczywiście mowa tu o pracy w Norwegii, którą wykonywaliśmy w 2019 roku. Termin może być wydłużony do końca maja, jeżeli jesteśmy osobą indywidualną. Wstępna wysokość podatku jest samodzielnie obliczana przez Urząd Skarbowy, ponieważ posiada on już podstawowe informacje o nas.

Status Pendler

O status pendler możemy się starać jeżeli jesteśmy obcokrajowcem, a naprawdę warto, ponieważ jest to jedna z ulg podatkowych w Norwegii, która należy do tych najbardziej korzystnych. Żeby rozliczyć podatek za 2019 rok musimy zdobyć kartę podatkową, która będzie właściwa dla okresu rozliczeniowego. Jeżeli jej nie uzyskamy to na naszego pracodawcę będzie przez Urząd Skarbowy nałożony obowiązek odliczenia 50% podatku od przychodu, który uzyskaliśmy. Dlatego warto zadbać o wszystkie formalności, żebyśmy potem nie żałowali, ponieważ jak widać to wszystko jest w naszym interesie. Żeby uzyskać status pendler musimy posiadać legalne zatrudnienie w Norwegii oraz udokumentować nasze regularne podróże do Polski. Są dwa rodzaje tej ulgi. Pierwsza tak zwana rodzinna i druga dla osób samotnych. Żeby uzyskać ulgę rodzinną trzeba udokumentować, że posiadamy rodzinę w Polsce oraz przyjeżdżamy do Polski przynajmniej trzy razy w roku. Ulga dla samotnych może być przyznana, jeżeli posiadamy mieszkanie w Polsce, które nie musi koniecznie należeć do nas. Wystarczy, że je po prostu wynajmujemy. Żeby uzyskać ulgę rodzinną trzeba posiadać ze swoją rodziną wspólny adres zameldowania. Należy zauważyć, że nie musimy posiadać tłumaczeń przysięgłych, jeżeli rozliczamy swój podatek w Norwegii. Trzeba jednak rozumieć pojęcia, które są zamieszczone na wstępnym rozliczeniu podatkowym. Jeżeli chcemy uzyskać jak najwyższy zwrot podatku to jest to niestety niezbędne. Dlatego też warto skorzystać z oferty wyspecjalizowanych firm, którym zlecimy tłumaczenie dokumentów podatkowych. Tylko w ten sposób możemy sprawdzić czy rozliczenie podatkowe jest zgodne z prawdą i zawiera prawidłowe informacje.

Podsumowanie

Pamiętajmy, że trzeba przestrzegać podstawowe zasady na jakich opiera się rozliczenie podatku w Norwegii 2020. Mimo, że nie musimy wypełniać wstępne rozliczenie to pamiętajmy, żeby dokładnie sprawdzić czy przekazane informacje są zgodne z prawdą. Należy także sprawdzić czy możemy uzyskać status pendler czyli obcokrajowca, ponieważ w ten sposób mamy szansę uzyskać jedną z najbardziej korzystnych ulg podatkowych. Może to wpłynąć znacząco na wysokość zwrotu podatku.

TAGS: