/Skup i recycling złomu
Zbiór złomu

Skup i recycling złomu

Złom składa się z materiałów nadających się do powtórnego przetworzenia, które pozostały po produkcji i zużyciu produktu, takich jak części pojazdów czy materiały budowlane.

W przeciwieństwie do odpadów organicznych, plastiku czy makulatury, złom ma stosunkowo dużą wartość pieniężną, dla tego też złomowisko i punktu skupu metali znajduje się w prawie każdym mieście.

Recykling złomu obejmuje odzyskiwanie i przetwarzanie złomu z produktów lub konstrukcji wycofanych z eksploatacji, a także ze złomu przemysłowego, tak aby można go było wprowadzić jako surowiec do produkcji nowych towarów. Recykling złomu obejmuje wiele etapów jak np. sortowanie czy wytapianie. Jednak jednym z początkowych etapów tego procesu jest jego skup.

Skup złomu to zysk obopólny zarówno dla zbieraczy jak i dla kupców. Zbiór złomu jest hierarchiczny i może zaczynać się od znanych podwórkowych zbieraczy, którzy oddają znalezione aluminiowe puszki czy cięższe metalowe konstrukcje do punktu skupu złomu. Dla jednych może być to główne źródło zysku, a dla innych opłacalny sposób na pozbycie się niechcianych urządzeń i materiałów. Na wielu ulicach są organizowane coroczne zbiórki dużych sprzętów elektronicznych. Aluminiowe puszki są cenionym towarem dla wszystkich dorabiających w ten sposób zbieraczy. Przynajmniej każdy widział starą nie działającą linię kolejową, z której sukcesywnie potoczni „złomiarze” usuwają co cenniejsze metalowe elementy. Co jest przykre, czasem słyszy się również o tragicznych wypadkach tych, którzy próbują dobrać się do cennej miedzi z linii energetycznych. Zbieranie złomu nie powinno być postrzegane źle, ponieważ recykling złomu jest bardziej przyjazny dla środowiska niż wydobywanie i przetwarzanie pierwotnego materiału, a jednocześnie generuje więcej miejsc pracy. Oprócz korzyści dla środowiska, recykling metali jest niezwykle potężną działalnością gospodarczą, generując 64 miliardy USD dla USA w 2010 roku, zgodnie ze statystykami ISRI.

Podczas gdy zbieranie złomu, puszek czy różnych podrdzewiałych znalezisk nie generuje dużych dochodów dla nieobeznanych w tym fachu to tak zanoszenie do punktu skupu metali rzeczy jak miedziane kable, czy nawet niewielkie przedmioty wykonane z cynku czy wolframu może przynieść sprzedającemu całkiem pokaźne zyski.