/Skup złomu – znaczenie przemysłowe
złom

Skup złomu – znaczenie przemysłowe

Skup złomu to jeden z dość istotnych etapów jeśli chodzi o produkcję stali, bo już dość wiele przedmiotów wyprodukowanych ze stali zyskało nowy żywot jako coś innego.

Chodzi tu konkretnie o to, że wyprodukowanie profilu stalowego jest dość kosztowne i wymaga zużycia sporej ilości wody i energii. No a gdy do wyprodukowania tej samej części ze stali używa się stalowego złomu to koszty produkcji w znaczący sposób maleją. Mowa tu o tym, że wydobycie rudy to koszt, jej oczyszczenie to też koszt. Transport rudy metalu koleją to też dość spory koszt. No a ze złomem branym ze złomowiska które znajduje się dość blisko jest łatwiej. Materiał ten to stal która już przeszła proces produkcyjny i stała się samochodem, pralką lub stalowym stołem w warsztacie. Po iluś latach przedmioty te trafiły na złom i jedyne co trzeba zrobić to oczyścić je z farby i z plastikowych dodatków, a następnie przetopić w inną istotną część ze stali. Tego typu przetopienie złomu stalowego jest procesem tańszym i szybszym jednocześnie.

Złom to też odpady ze szkła i różnego rodzaju materiałów plastycznych. Tego typu przedmioty też mogą zostać użyte ponownie i w bardzo wielu procentach przypadków muszą. Rzecz jasna plastikowe opakowania używane jako pojemniki na jedzenie, butelki itd. Raczej nie mają w sobie wiele surowców wtórnych, bo są używane w celach spożywczych, ale przywracanie tego typu odpadków do obiegu to nie tylko pojemniki na żywność. To także skrzynki na narzędzia, a nawet panele dźwiękochłonne ustawiane przy ruchliwych drogach. Jednym słowem jest to dość wiele rodzajów przedmiotów, które użytkuje się w sposób ciągły.

Bardzo podobnie jest z pojemnikami szklanymi, ale butelki szklane w dość wielu procentach przypadków są myte i wykorzystywane ponownie, bo szkło myje się lepiej od materiałów plastycznych. Lecz przedmiot taki jak butelka można przetworzyć też na włókno szklane i co najważniejsze produkcja tego typu materiałów z odpadów jest dość prosta. Dlatego bardzo wiele firm sięga po tego typu odpady nazywane też szklanym złomem. No bo ich powrót na linie produkcyjne ma też sens finansowy i to zwłaszcza dla większych producentów plastikowych i szklanych opakowań. Dzięki użycie tego typu odpadów łatwiej jest wyprodukować nowe i dość kosztowne produkty ze szkła i materiałów plastycznych. Kluczowe znaczenie ma też i to, że z odpadów wytwarza się też materiały kompozytowe.