/Smoczki do butelki – który najlepszy?
smoczek do butelki dziecko

Smoczki do butelki – który najlepszy?

Spośród tylu smoczków, trzeba wybrać jeden, jedyny, najlepszy smoczek do butelki. Tyle, że który będzie najlepszy, skoro musimy wybrać spośród silikonowych, lateksowych, anatomicznych, antykolkowych? Warto przeanalizować wady i zalety każdego z nich.

Dlaczego odpowiedni smoczek do butelki jest taki ważny?

Istotne jest, by smoczek do butelki był dobrze dobrany, ponieważ w innym wypadku karmienie butelką może wpłynąć negatywnie na karmienie piersią (jeżeli dziecko jest tylko dokarmiane butelką), albo zaburzyć prawidłowy rozwój dziecka. Jeżeli będziemy korzystać ze źle dobranego smoczka do butelki, możemy tym samym sprawić, że dziecko będzie w przyszłości seplenić; jest to najmniej poważny problem. W gorszym przypadku dziecko może się ślinić i mieć zaburzony odruch ssania. Dlatego właśnie, wybierając smoczek do butelki, musimy zwrócić uwagę na to, by dziecko nie miało zbyt łatwego dostępu do pokarmu – jedząc z butelki, maluch powinien wyrabiać sobie odpowiedni odruch ssania, połykania i oddychania w tym samym czasie, tak jak dzieje się w przypadku karmienia piersią.

Smoczek silikonowy czy lateksowy?

Są dwa, podstawowe materiały, z jakich wyrabia się smoczki: lateksowe i silikonowe. Zarówno pierwsze, jak i drugie mają swoje wady i zalety. Lateksowe smoczki, czy też kauczukowe można rozpoznać po brązowym kolorze. Są znacznie elastyczniejsze i odporniejsze na rozciąganie, co z pewnością jest zaletą, ale niestety, są mniej trwałe i szybciej zużywają się w wyniku sterylizacji, ssania i tłuszczu zawartego w pokarmie. Warto po nie sięgnąć, jeżeli dziecko ma słabe napięcie mięśniowe.

Silikonowy smoczek do butelki charakteryzuje się tym, że jest bezbarwny, bezzapachowy i twardszy. Smoczki wykonane z tego materiału są także trwalsze i dobrze sprawdzają się przy karmieniu mieszanym. Silikonowy smoczek do butelki wspomaga kształtowanie się języka. Warto zwrócić uwagę na to, by smoczek nie był ani zbyt miękki (wtedy dziecko ma problem z wyrobieniem prawidłowego odruchu ssania), ani zbyt twardy, bo powoduje to u dziecka problemy z jedzeniem i przybieraniem na wadze.

Kształt smoczka i wielkość dziurki

Smoczek powinien mieć anatomiczny kształt, przypominający brodawkę sutkową, zaś dziurka powinna być na tyle mała, by pokarm przepływał bez przeszkód, ale nie za szybko, bo wtedy dziecko będzie się dławić; może się też wtedy nałykać powietrza, w wyniku czego będzie dostawało kolek.