/Soczewki kontaktowe, czy okulary?
Soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe, czy okulary?

Soczewki kontaktowe, czy okulary? Każda osoba, która jest użytkownikiem okularów, staje w pewnym momencie swojego życia przed tym pytaniem. O ile jako dzieci nie mam wyboru i przez większość czasu jesteśmy zobligowani do noszenia okularów. O tyle, jako dorośli możemy już podjąć decyzję. Możemy zostać przy okularach lub z nich zrezygnować.

 

Soczewki kontaktowe – plusy

Soczewki kontaktowe mają szereg zalet. Jedną z głównych jest ich niewidoczność. Co prawda w dorosłym świecie raczej nie spotkamy się z dziecięcym zachowaniem i wyśmiewaniem się z okularów, ale w niektórych przypadkach nie chcemy się afiszować z koniecznością korzystania z okularów. Użycie soczewek pozwala nam na poprawienie naszego wzroku bez informowania o tym otoczenia.
Kolejnym, dostępnym od niedawna plusem może być zmiana koloru oczu. Nowoczesne soczewki pozwalają nam zmienić widoczne dla innych zabarwienie. Nasza tęczówka może wyglądać naturalnie i z piwnej przeistoczyć się w błękitną. W prosty sposób możemy zmienić się niebieskooką istotę, ale pójść w egzotykę. Jeżeli tylko poczujemy taką potrzebę, to możemy nadać naszym oczom wzór kociego lub jaszczurzego wzroku. Tylko fantazja nasza i producentów jest ograniczeniem.

 

Soczewki kontaktowe – minusy

Soczewki kontaktowe mają także swoje minusy. Technologia poszła zdecydowanie do przodu i niektóre, nowoczesne soczewki można nosić przez wiele dni. Niemniej jednak należy pamiętać o odpowiedniej higienie. Zwykłe okulary nie przylegają bezpośrednio do oka i nawet zabrudzone nie stanowią dla niego zagrożenia. W przypadku soczewek należy pamiętać o odpowiedniej higienie. Właściwie użytkowane nie będą sprawiać problemów.
Kolejną „wadą” soczewek jest ich cena. Przy dłuższym stosowaniu będą kosztować więcej niż jedna para oprawek. Należy jednak pamiętać, że oprawki do okularów i tak zwykle wymieniamy co jakiś czas. Także, w niektórych przypadkach może się okazać, że soczewki mogą być bardziej ekonomicznym wyborem. Tym bardziej że za oprawki i soczewki płacimy przy zakupie dużą kwotę. Natomiast za soczewki kontaktowe płacimy w dłuższym okresie, płacąc każdorazowo mniej.
Podsumowując, możemy stwierdzić, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy musi zdecydować sam według własnych preferencji. Okulary mogą stanowić ciekawy dodatek do naszego ubioru, ale czasami można z nich zrezygnować. Dobrze, że mamy wybór i możliwość decydowania o naszym wyglądzie. Na pewno każdy powinien wypróbować soczewki i wtedy podjąć decyzję. Może się okazać, że zbędna obecność okularów jest tylko niepotrzebnym dodatkiem, a soczewki są wygodne i praktyczne. Inni zaś mogą skłaniać się co do roli okularów, gdyż ich oko nie koniecznie musi dobrze znosić obecność soczewek.