/Specyfika obróbki skrawaniem CNC pod względem precyzji
Severt Polska

Specyfika obróbki skrawaniem CNC pod względem precyzji

Obróbka skrawaniem za pomocą maszyn sterowanym numerycznie charakteryzuje się niebywałą precyzją. Nadzorowanie pracy za pomocą systemów komputerowych pozwala na uzyskanie dokładności obróbki niemożliwej do uzyskania przy działaniach wykonywanych ręcznie. To sprawia, że urządzenia CNC są stosowane bardzo powszechnie, również w branżach, które wymagają najwyższej precyzji w produkowaniu elementów z różnego typu tworzyw.

Obrabiarki CNC pozwalają na frezowanie, wykrawanie i cięcie w niemal dowolnym materiale. Tego typu urządzenia stosuje się do obróbki metalu, drewna i tworzyw sztucznych. Maszyny są sterowane przez program komputerowy, który pozwala na bardzo precyzyjne ruchu elementu skrawającego.

Na czym polega obróbka skrawaniem?

Ten proces polega na usuwaniu zbędnych warstw materiału, aby nadać mu pożądany kształt. Ekspert z firmy Severt Polska z Gorlic, podkreśla, że obróbka skrawaniem występuje w wielu różnych rodzajach. Do najpopularniejszych z nich pod względem precyzji wykonania należą:

  • obróbka zgrubna,
  • obróbka średniodokładna,
  • obróbka dokładna,
  • obróbka bardzo dokładna (wykańczająca).

Dzięki zastosowaniu maszyn sterowanych numerycznie można nadać materiałowi najdokładniejszy kształt, co nie byłoby możliwe przy użyciu innych urządzeń. Dlatego technologia CNC cieszy się tak dużą popularnością i można powiedzieć, że zrewolucjonizowała skrawanie materiałów, umożliwiając idealne wykonanie danych elementów.

Zastosowanie obróbki skrawaniem za pomocą maszyn CNC

Możliwość uzyskania idealnej precyzji cięcia sprawiło, że maszyny CNC stopniowo znalazły zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Pozwalają na ogromną oszczędność czasu oraz nakładu pracy osób obsługujących obrabiarki. Urządzenia CNC są coraz bardziej dostępne, a ich cena się zmniejsza, dlatego oprócz profesjonalnych zakładów, można spotkać je w użyciu hobbystycznym oraz w mikroprzedsiębiorstwach.

Maszyn CNC używa się między innymi podczas produkcji sprzętu budowlanego i rolniczego. Urządzenia sterowane numerycznie pozwalają na precyzyjne wykonywanie elementów o dużych rozmiarach na skalę masową. Obróbka skrawaniem CNC jest również szeroko stosowana w motoryzacji i lotnictwie, czyli w dziedzinach, gdzie dokładność ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego działania poszczególnych elementów pojazdów czy samolotów.

Skrawanie sterowane numerycznie jest także podstawą produkcji akcesoriów w branży inżynierii sanitarnej. W tej dziedzinie zapotrzebowanie na różnego typu elementy ciągle się zmienia. Zastosowanie urządzeń CNC pozwala na elastyczne dostosowywanie systemu produkcji do potrzeb odbiorców.