/Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Wady i zalety.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Wady i zalety.

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) należą do najchętniej wybieranych przez przedsiębiorców form prowadzenia działalności gospodarczej. Za rozwiązaniem tym przemawia naprawdę długa lista zalet, ale nie należy zapominać, że nie jest ono również pozbawione wad, i przed podjęciem ostatecznej decyzji zawsze warto skonsultować się z opinią doświadczonego prawnika.

Oto lista najistotniejszych naszym zdaniem wad i zalet spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Wady założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

1. Złożona procedura założenia spółki

Powołanie do życia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga przebrnięcia przez kilka sformalizowanych procedur: zawarcie umowy spółki (notarialnie lub przez Internet, ale tylko ta pierwsza opcja pozwala na odpowiednie dopasowanie umowy spółki do wymogów i celów naszej działalności), wniesienie przez wspólników wkładów na pokrycie kapitału zakładowego spółki, ustanowienie organów spółki, rejestracja w KRS.

2. Podwójne opodatkowanie zysku spółki z o.o.

Jest to jedna z najczęściej wymienianych wad spółki z o.o. i – jeśli można tak powiedzieć – jedna z najbardziej „uciążliwych”. Spółka z o.o. jest odrębnym podatnikiem i płaci „swój własny” podatek od osób prawnych (CIT), a wspólnicy po otrzymaniu dywidendy zobowiązani są do uiszczenia podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Istnieją jednak sposoby, aby podwójnego opodatkowania uniknąć.

3. Obowiązek prowadzenia pełnej księgowości

4. Konieczność corocznego składania sprawozdań finansowych

5. W określonych sytuacjach odpowiedzialność całym majątkiem prywatnym członków zarządu spółki

Podobnie jak w przypadku „podwójnego opodatkowania”, również i ten mankament można zminimalizować dzięki zastosowaniu odpowiednich mechanizmów prawnych. Więcej na temat spółek z o.o. komandytowych mogą Państwo przeczytać tutaj:

Zalety założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

1. Elastyczność

Spółki z o.o. są odpowiednie do prowadzenia prawie każdej działalności gospodarczej: od dużych firm przez biznesy rodzinne po działalność jednoosobową

2. Niski minimalny kapitał zakładowy

Minimalny kapitał zakładowy w przypadku spółki z o.o. wynosi tylko 5000 zł, a minimalna wartość udziału poszczególnych wspólników to 50 zł.

3. Brak odpowiedzialności majątkiem własnym przez wspólników wobec wierzycieli

Odpowiedzialność wspólników ograniczona jest do wniesionych przez nich wkładów na objęcie kapitału zakładowego

4. Szybkie i łatwe uzyskanie numerów NIP i REGON

Jeżeli nie jesteśmy gotowi na rejestrację spółki samemu, najlepiej zgłosić się do doświadczonego prawnika – kancelaria przygotuje umowę spółki z o.o. dopasowaną do celów i założeń działalności, szybko przeprowadzając przez cały proces rejestracji.