/W jaki sposób dobrać dekorację kwiatową na grób?

W jaki sposób dobrać dekorację kwiatową na grób?

Składanie kwiatów na grobach to nieodłączna tradycja związana z pogrzebami, z dniem Wszystkich Świętych oraz innymi okazjami, kiedy odwiedzamy naszych zmarłych bliskich, jest wyrazem naszego szacunku oraz tęsknoty za nimi. Dlatego staramy się, by kwiaty na grób były jak najpiękniejsze. Oto kilka porad jak wybrać dekoracje kwiatową.

Kwiaty doniczkowe czy cięte – co wybrać?

Podstawowym pytanie, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć wybierając kwiaty na grób jest: czy powinny one być cięte, czy w doniczce? Te pierwsze zazwyczaj prezentują się zdecydowanie lepiej – bukiet możemy skomponować z dowolnych gatunków kwiatów, mamy zatem praktycznie niczym nieograniczoną swobodę doboru. Poza kwiatami do stworzenia bukietów i wiązanek wykorzystuje się inne elementy, np. fragmenty tkanin, gałązki, ozdobne trawy, dzięki którym gotowa dekoracja prezentuje się jeszcze ciekawiej. Bardzo ważne jest, żeby do wiązanek używać tylko prawdziwych kwiatów – nie wypada składać na grobach kwiatów sztucznych, które ponadto prezentują się znacznie gorzej niż naturalne. Przewagą kwiatów doniczkowych jest z kolei ich znacznie większa żywotność – są w stanie przetrwać one nawet kilka tygodni od postawienia na płycie nagrobnej. Największą popularnością wśród kwiatów dekoracyjnych na groby cieszą się w Polsce od dawna chryzantemy różnych odmian. Są piękne, dostępne w różnych kolorach, a przy tym bardzo odporne na niskie temperatury, dzięki czemu bardzo dobrze spiszą się w czasie listopadowych mrozów. Możliwe jest kupienie również chryzantem różnych odmian w jednej doniczce – wyglądają bardzo ciekawie, jednak z reguły wytrzymują na chłodzie znacznie krócej.

Kolorystyka kwiatów

W zasadzie nie ma żadnych reguł dotyczących kolorystyki kwiatów składanych na grobach. Może zastosować kilka kluczy: wybrać kolory, które są naszymi ulubionymi, lub te, które mogłyby zobrazować charakter zmarłego. Przykładowo na kwiaty dla osób bardzo aktywnych, żywiołowych najlepiej nadawać będą się odmiany w jaskrawych kolorach – żółcieniach, błękitach oraz jasnej czerwienia. Fiolety, głębokie czerwienie będą idealnie obrazować charakter osób o bardziej statecznym charakterze. Możemy również odnieść się do kolorystyki typowej dla aktualnej pory roku. Jeśli wybieramy się na grób w dniu Wszystkich Świętych nasza dekoracja może być utrzymana w bardziej stonowanych barwach -złocie, czerwieni i brązie. Na wiosnę dekoracja może mieć barwy odradzającej się przyrody – biele, żółcie, zielenie, błękity.

Dekorację kwiatową możemy przygotować sami, jednak zdecydowanie częściej stosowanym, znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z ofert profesjonalnych kwiaciarni. Obecnie wiele zakładów pogrzebowych, takich jak Zakład Pogrzebowy Witwicka oferuje swoim klientom pośredniczenie między kwiaciarniami, w celu ułatwienia organizacji pogrzebu.