/W jaki sposób najlepiej ocieplić posadzkę?
Płyty termoizolacyjne

W jaki sposób najlepiej ocieplić posadzkę?

Jednym z najistotniejszych elementów wykończeniowych w budynku jest ocieplenie podłogi. Jest to ważne ze względu na komfort. Niedocieplona podłoga to brak komfortu cieplnego i przytulnego wnetrza. Chłód ciągnacy od podłogi powoduje straty ciepła i odczucie zimna w pomieszczeniach. Czy można pozbyć się tego zimna? W jaki sposób można temu zaradzić? Dobrze zaprojektowana posadzka daje oszczędności w postaci mniejszych rachunków za ogrzewanie i powoduje lepszy komfort mieszkania. Przy źle wykonanej izolacji termicznej różnice temperatur powodują powstawanie wilgoci co w późniejszym okresie może doprowadzić do powstawania pleśni. Z tego powodu tak ważna jest odpowiednia ilość materiałów izolacyjnych.

Jednym z najistotniejszych elementów wykończeniowych w budynku jest ocieplenie podłogi. Jest to ważne ze względu na komfort. Niedocieplona podłoga to brak komfortu cieplnego i przytulnego wnętrza. Chłód ciągnący od podłogi powoduje straty ciepła i odczucie zimna w pomieszczeniach. Czy można pozbyć się tego zimna? W jaki sposób można temu zaradzić? Dobrze zaprojektowana posadzka daje oszczędności w postaci mniejszych rachunków za ogrzewanie i powoduje lepszy komfort mieszkania. Przy źle wykonanej izolacji termicznej różnice temperatur powodują powstawanie wilgoci co w późniejszym okresie może doprowadzić do powstawania pleśni. Z tego powodu tak ważna jest odpowiednia ilość materiałów izolacyjnych.

Jakich materiałów można użyć do izolacji termicznej posadzki?

Bardzo popularnym od wielu lat materiałem używanym do izolacji jest styropian. Jest on materiałem trwałym, nic się z nim nie dzieje pod warunkiem, że izolacja wykonana z jego pomocą jest poprawna. Styropian nie nasiąka wodą i można go również stosować pod wylewki i ogrzewanie podłogowe. Kolejnym materiałem izolacyjnym nadającym się do ocieplenia posadzki jest wełna mineralna. Oprócz izolacji cieplnej wełna nie przenosi drgań z gruntu na elementy konstrukcyjne budynku. Niestety dużą wadw jest to, że welna wchłania wodę i dlatego musi być wykonana warstwa przeciwwilgociowa z każdej strony.

Co nowego na rynku dociepleń?

Bardzo popularnym materiałem wykorzystywanym do dociepleń stały się płyty PIR. Są to wysokiej jakości płyty poliuretanowe, które są bardzo dobrą inwestycją na lata. Płyty PIR są odporne na ściskanie, działanie wilgoci i ciepłochronne. Nadają się do dociepleń nie tylko posadzek ale również ścian, stropów czy dachów. Główną ich zaletą są prawie dwukrotnie lepsze parametry izolacyjne niż styropian czy wełna mineralna. Płyty PIR o grubości 10cm zastępują około 18 cm styropianu czy wełny mineralnej. Przewyższają je pod względem twardości, odporności na wilgoć czy czynniki chemiczne i biologiczne. Zaletą ich jest również łatwość montażu, bo brzegi można łączyć na zakład lub na pióro i wpust. Płyty termoizolacyjne można kupić poprzez termpir.eu. Dzięki tym płytom uzyskamy ciepłą i dającą komfort użytkownikom posadzkę.