/Sterowniki i regulatory do kotłów grzewczych
sterowniki i regulatory

Sterowniki i regulatory do kotłów grzewczych

Instalując bądź modernizując ogrzewanie w domu lub mieszkaniu warto zwrócić szczególną uwagę na jego funkcjonalność. Czynniki takie jak: Dobór grzejników i ich rozmieszczenie, zastosowane źródło ciepła, czy odpowiednia infrastruktura sterująco-regulująca mają duży wpływ na sprawność i ekonomiczność układu. Zwłaszcza wybór sterowników i regulatorów powinien być bardzo dokładnie przemyślany, ponieważ to one będą decydowały o uruchomieniu i wyłączeniu ogrzewania.

Rodzaje sterowników i regulatorów

Zadaniem sterowników i regulatorów jest zoptymalizowanie pracy instalacji grzewczej. Dobór tych urządzeń uzależniony jest od wielu czynników technicznych m.in. typ kotła, rodzaj ogrzewania, czy wielkość ogrzewanej powierzchni. Choć pojęcia sterownik i regulator są stosowane zamiennie istnieją między nimi różnice, o których warto wiedzieć. Rodzaje sterowników i regulatorów wykorzystywanych w instalacjach grzewczych oraz zasady ich działania przybliża specjalista firmy oferującej sprzedaż i montaż elementów niezbędnych do wykonania instalacji grzewczej:

„Zasadnicza różnica między regulatorami, a sterownikami wynika już z samej ich nazwy. Regulator służy do kontrolowania ustawionych za jego pomocą wartości. Dobrym przykładem może być regulator temperatury kotła gazowego lub mechaniczny termoregulator montowany na grzejnikach. Ich zadaniem jest wyłącznie utrzymywanie zadanej temperatury. W przypadku sterowników mamy do czynienia z urządzeniami o znacznie szerszym zastosowaniu. Spektrum ich działania obejmuje analizę wielu wartości, otrzymywanych z urządzeń peryferyjnych, w wyniku której sterownik wykonuje określone czynności. Proces ten można zobrazować na przykładzie pokojowego sterownika. Urządzenie monitoruje pomieszczenie pod kątem temperatury i w zależności od zaprogramowanych parametrów np. wysokość temperatury, bądź określony czas uruchamia lub wyłącza ogrzewanie”.

Zastosowanie sterowników i regulatorów

Rozwój rynku urządzeń grzewczych sprawił, że w tej chwili możemy wybierać między kilkoma metodami ogrzewania. Pojawiło się także wiele rozwiązań technicznych pozwalających na zarządzanie instalacją grzewczą. Największy postęp dokonał się w przypadku źródeł ciepła na paliwa stałe. Obecnie prócz pieców centralnego ogrzewania zasilanych paliwami kopalnymi jak węgiel kamienny i brunatny coraz większą popularność zdobywają kotły na paliwa ekologiczne. Słoma, pellet, czy biomasa wykazują doskonałe wartości kaloryczne, a przy tym są surowcami przyjaznymi dla środowiska. Wybór konkretnego sposobu ogrzewania jest sprawą indywidualną. Jednak bez względu na zastosowaną instalację warto wyposażyć ją w odpowiednie akcesoria kotłowe m.in. sterowniki i regulatory. Większość producentów oferuje systemy sterujące do swoich produktów. Umożliwiają one zautomatyzowanie większości prac związanych z obsługą kotła oraz instalacją grzewczą. To za ich pomocą następuje automatyczne uruchomienie i wygaszenie palnika, czy sterowanie temperaturą w pomieszczeniach.