/Kiedy stosować maść na odleżyny?
maść na odleżyny

Kiedy stosować maść na odleżyny?

Odleżyny to nazwa częściowej martwicy tkanek wywołanej niedokrwieniem tych tkanek lub innymi powodami. Najczęściej spotyka to osoby chore i leżące na stałe w łóżku. Wówczas należy stosować maść na odleżyny i możliwie zredukować przyczynę powstawania tych odleżyn. Nie zawsze jest to proste, jednak czasem wystarczy choć trochę chęci.

Jak zapobiec powstawaniu odleżyn?

Odleżyny powstają najczęściej w momencie, gdy chory jest przykuty do łóżka i nie zmienia pozycji. To właśnie stały nacisk na niektóre miejsca sprawia, że skóra martwieje. Dlatego najważniejszym elementem jest dokładna opieka i możliwie częsty ruch, nawet jeśli wykonywany przez innych.

By uniknąć powstawania odleżyn, należy:

  • zmieniać pozycję chorego
  • zawsze starannie wygładzać prześcieradło, czy to co znajduje się również pod nim
  • nakładać maść na odleżyny, w zagrożone miejsca lub takie, gdzie widać już pierwsze oznaki
  • zakupić odpowiedni materac przeciw odleżynom
  • wykonywać delikatne masaże narażonej skóry
  • dbać o dokładną higienę takiej osoby
  • pomóż wykonywać ćwiczenia, nawet bierne, by poruszać tkankami i zapobiegać martwicy.

 

Jak nakładać maść na odleżyny?

W momencie gdy pojawią się odleżyny, należy koniecznie zastosować wszystkie środki ostrożności, by złagodzić ból i jak najszybciej się ich pozbyć. Pierwszym krokiem jest zmiana nawyków lub częstsza zmiana pozycji tak, by odciążyć skórę z odleżynami. Następnie należy koniecznie wyczyścić daną skórę i nałożyć na nią maść na odleżyny. Należy wmasować ją delikatnie starając się nieco pobudzić tkankę, na która jest nakładana. Choć może to nie być łatwe , to warto jest spróbować.

Dalej następuje odszukanie powodu, przez który odleżyna się pojawiła. Może to kwestia źle dobranego materaca lub zbyt małej ilości ruchu? Wszystko to może skumulować się i doprowadzać do martwicy tkanek i skóry. Jeśli chcesz temu zapobiec, to koniecznie zmień nawyki chorego.

Dobrze jest zacząć od poprawy jakości łóżka, materaca i pościeli chorego. Wszystko to zapewni mu większy komfort i lepsze rozłożenie ciała. Na rynku można dostać materace, które dostosowują się do ciała chorego i tym sposobem zwyczajnie zapobiegają powstawaniu wszelkich zmian skórnych. Dlatego tak pozytywnie mówi się na temat tego typu materaców, gdyż mogą one powstrzymać rozwój choroby skórnej ale również widocznie zmniejszyć dyskomfort chorego.

Przewlekłe odleżyny mogą doprowadzić do powstawania zakażeń lub innych powikłań, które doprowadzą do pogorszenia się stanu zdrowia chorego. W niektórych przypadkach, takie powikłania mogą być bardzo groźne, dlatego lepiej im zapobiegać.