/Suwalszczyzna – tajemniczy region Polski

Suwalszczyzna – tajemniczy region Polski

W Polsce jest jeszcze mnóstwo terenów, które pozostają mało znane – nie doceniamy swojego kraju tak jak należy. Wiele osób woli na wakacje wyjechać gdzieś za granicę, niż zostać w polskich górach czy nad morzem, choć są i tacy, którzy potrafią korzystać z uroków naszego państwa. Istnieje jeszcze wiele regionów, które zyskują na popularności, ale wciąż nie są tak często odwiedzane, jak powinny. Takim regionem jest na przykład Suwalszczyzna – kraina tajemnicza, z której historii wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy.

Suwalszczyzna przez wieki

Na przestrzeni wieków wszystko się zmienia – wiadomo, że kiedyś wszystkie państwa wyglądały nieco inaczej, poszczególne terytoria przechodziły z rąk do rąk, toczono wojny i przesiedlano mieszkańców, a czasem nawet doprowadzano do ich zupełnej zagłady. Suwalszczyzna jest terenem leżącym w Polsce, jednak nie tylko – większość tego terytorium należy do Republiki Litewskiej, a część również do Białorusi. Łącznie cała Suwalszczyzna zajmuje obszar przeszło 12 tysięcy kilometrów kwadratowych. Przy tym większość współczesnej Suwalszczyzny pokrywa się z granicami niegdysiejszej Jaćwieży.

I w tym tkwi najbardziej tajemnicza część historii Suwalszczyzny – czym jest Jaćwież, inaczej zwana Sudawią lub Sudowią? Otóż były to ziemie zamieszkane przez lud Jaćwingów, spokrewnionych z Prusami i Litwinami. Zamieszkiwali oni ziemie leżące między Biebrzą na południu, Niemnem na Wschodzie, Niemnem oraz Szeszupą na północy oraz rzeką Łęg (dziś Ełk) na zachodzie. Jaćwingowie wymarli w XVI wieku, bądź też częściowo zostali zasymilowani. Byli to ludzie bardzo waleczni, jednak nie zdołali odeprzeć połączonych sił państwa polskiego i zakonu krzyżackiego. W wyniku tych najazdów powstała właśnie kraina historyczna zwana obecnie Suwalszczyzną.

Ciekawostki o Suwalszczyźnie

Suwalszczyzna jest krainą historyczną, błędnie zaliczaną do Mazur. Także z województwem podlaskim, w którego skład obecnie wchodzi ma niewiele wspólnego, dlatego zawsze będzie odróżniała się od sąsiednich terenów. Warto wiedzieć, że mieszkańcami tej części kraju jest nie tylko ludność polska, lecz również mniejszości litewskie i białoruskie, jak też potomkowie dawnych imigrantów rosyjskich, będący do dziś wyznawcami odłamu prawosławia, czyli tak zwani staroobrzędowcy lub starowiercy.

Na Suwalszczyznę naprawdę warto pojechać, jako że pełna jest wspaniałych krajobrazów oraz wielu zabytków. Główne miasta to Suwałki oraz Augustów, przyciągające też największą ilość turystów. Jeśli ktoś pragnie wybrać się w tamte tereny, by dowiedzieć się o nich czegoś nowego, pozwiedzać oraz zrelaksować się na łonie przyrody, może skorzystać z ofert wielu gospodarstw agroturystycznych, oferujących noclegi i mnóstwo innych atrakcji. Jednym z nich jest na przykład Pensjonat Vita w Augustowie.

Sprawdź hotele z basenem w Augustowie w Pensjonacie Vita.