/Szekspir – dramaturg ponadczasowy
Szekspir

Szekspir – dramaturg ponadczasowy

Kim był William Szekspir, wiedzą wszyscy. Angielski dramaturg przełomu XVI/XVII wieku, twórca Makbeta, Hamleta, Romeo i Julii, Snu Nocy Letniej czy Króla Leara. Tworzył także sonety i komedie, a nawet kroniki. Jego sztuki wystawiano już w setkach teatrów w Europie Środkowej i na świecie, a reprodukcje jego dzieł dostrzega się w obecnej kulturze popularnej. Jego miłośnicy wciąż utrzymują o nim pamięć. Co sprawia, że pamięć o dramaturgu jest ponadczasowa?

Co warto wiedzieć o teatrze szekspirowskim

Odpowiedź na to pytanie prezentuje Gdański Teatr Szekspirowski na stronie teatrszekspirowski.pl

Jest to instytucja kultury, założona, m.in.przez Województwo Pomorskie, Gminę Miasta Gdańska i Fundację Theatrum Gedanense. Prowadzi szeroką działalność artystyczną, kulturalną i edukacyjną. Teatr słynie zwłaszcza z Festiwalu Szekspirowskiego, którego w tym roku odbyła się 23-ta rocznica. Warto wspomnieć, że prócz inscenizacji sztuk dramaturga odbyły się też pokazy współczesnych jemu twórców.

Współtworzyć kulturę szekspirowską może każdy

Pamięć o Williamie Szekspirze jest wciąż obecna, gdyż miłośnicy kultury popularnej organizują zarówno eventy tematyczne, jak również odbywa się obecnie wiele festiwali. Któż by nie słyszał o miłości Romea i Julii, czy nieszczęśliwym losie Hamleta i następstw na Zamku w Danii. Warto, więc przyjrzeć się bliżej jego twórczości, a nawet ją współtworzyć.

Gdański Teatr Szekspirowski prowadzi szeroko zakrojoną ofertę edukacyjną ku czci Szekspira. Prowadzone są zajęcia i warsztaty dla wszystkich miłośników dramaturga, bez względu na wiek. Przykładem na to są Lekcje i Warsztaty Szekspirowskie, gdzie uczestnicy zachęcani są do kreatywnego i twórczego działania.

Warto także na początek przygody z szekspirowskim teatrem wybrać się na zwiedzanie, gdyż w ofercie teatru jest możliwość poznania go z przewodnikiem. Każdy, kto postanowi poznać specyfikę Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, dowie się szczegółów zwiedzania w zakładce Zwiedzanie na stronie teatrszekspirowski.pl . To doskonała okazja na wspólne spędzanie wolnego czasu, jak również edukację i przygodę.