/Jak szukać pracy w internecie?
szukać pracy

Jak szukać pracy w internecie?

Zwykle mniej więcej wiemy, jak zabrać się do szukania pracy. Piszemy CV i gdy jest wymagany – list motywacyjny, wpisujemy w przeglądarkę internetową nazwę stanowiska oraz miasto i… wertujemy kolejne strony WWW.

Teoretycznie to wystarczy, ale jeśli chcemy znaleźć pracę szybko, skorzystajmy ze sprawdzonych rozwiązań i narzędzi. Zatem: gdzie szukać ogłoszeń, jak przeglądać oferty pracy w internecie, co przygotować i jakie cechy są najważniejsze, gdy wkraczamy na rynek zatrudnienia?

Strona z ofertami pracy

Śmiało można powiedzieć, że w internecie praca czeka na nas tuż za rogiem i jest na wyciągnięcie ręki. Dotyczy to zarówno pracy przez internet – od zaraz, dorywczej i na pełny etat – jak i pracy stacjonarnej na różnorodnych stanowiskach.

Warto nasze poszukiwania usystematyzować i usprawnić, a świetnym do tego narzędziem jest portal pracy. Tego typu serwisy poświęcone są w całości tematyce poszukiwania zatrudnienia, łączą pracodawców i kandydatów. Najlepsze z nich oferują narzędzia ułatwiające szukanie pracy.

Jedną z takich stron jest praca.pl. Oferty pracy są tam dodawane codziennie i pochodzą od dobrych pracodawców. Dzięki temu, że ogłoszeniodawcy pozostają w kontakcie z ekspertami portalu, mamy pewność, że nie trafimy na nieuczciwą ofertę. Taki scenariusz jest za to prawdopodobny w przypadku stron ogłoszeniowych, na których swój anons może zamieścić każdy. Uważajmy szczególnie na oferty bez szczegółów, gdzie niskie wymagania wobec kandydatów wyraźnie kontrastują z bardzo atrakcyjnymi zarobkami, nie ma podanego adresu firmy, a jedynie np. telefon. Takich ogłoszeń nie znajdziemy na praca.pl, więc jeśli zależy nam na bezpieczeństwie, wybór jest prosty.

Na stronie praca.pl możemy wyszukiwać ogłoszenia szybko i przeglądać tylko te, które są zgodne z naszymi preferencjami. Wystarczy wpisać nazwę stanowiska albo słowo kluczowe np. związane z branżą, wybrać lokalizację i gotowe. Wyniki wyszukiwania zawężymy dodatkowo zaznaczając m.in. opcję pracy zdalnej czy rekrutacji online A jeśli interesują nas różne stanowiska w danym obszarze zawodowym, przejrzyjmy bazę właśnie pod tym kątem. Na łatwej w obsłudze wyszukiwarce nie kończą się jednak możliwości tego portalu z ogłoszeniami. Zakładając konto, uzyskujemy dostęp do profilu kandydata – możemy aplikować z poziomu serwisu, szybko przygotować CV, ustawić powiadomienia o nowych ofertach. To wszystko bardzo ułatwia poszukiwanie pracy.

Dokumenty aplikacyjne

Niezależnie od tego, czy w polu naszych zainteresowań leży praca przez internet, czy stacjonarna, bez profesjonalnego CV trudno będzie ją zdobyć. Życiorys to podstawowy dokument aplikacyjny, ale pamiętajmy o tym, że jeśli pracodawca w ogłoszeniu wymaga przesłania również listu motywacyjnego, nie możemy tego elementu zignorować. Część kandydatów zniechęca się w tym miejscu – jeśli zatem zdecydujemy się napisać list, już na starcie zyskamy przewagę. O ile CV może być bardziej uniwersalne, o tyle list dobrze jest przygotować pod dane ogłoszenie – odnosząc się do poszczególnych wymagań, udowadniać, że je spełniamy i idealnie wpisujemy się w profil kandydata.

Co jeszcze? W rekrutacji na kreatywne stanowiska pracodawca może poprosić o przesłanie próbek prac. Gotowi być na to powinni m.in. fotografowie, graficy, copywriterzy, projektanci, programiści czy fryzjerzy. Portfolio może mieć różną formę, ale zawsze powinno pokazywać kandydata od najlepszej strony. Pamiętajmy o tym, by wybrać jedynie ciekawe projekty, pójdźmy w jakość, nie w ilość.

Dokumenty aplikacyjne są szczególnie ważne, gdy szukamy pracy w domu przez internet, a rekrutacja w całości przebiega zdalnie. Wtedy liczy się każdy szczegół.

Determinacja

Od momentu wysłania pierwszej aplikacji do podpisania umowy z nowym pracodawcą może minąć kilka, a nawet kilkanaście tygodni! Musimy liczyć się z tym, że rynek pracy bywa wymagający, a szukanie zatrudnienia nie zawsze jest proste. Przyda się więc determinacja.

Warto sprawdzać, jakie mamy możliwości i trzymać rękę na pulsie. Być może od wymarzonego stanowiska dzieli nas krótki kurs zawodowy albo odświeżenie języka obcego? Z pewnością opłaca się postawić na aktywne działanie i nie zniechęcać się zbyt szybko.