/Czy warto sięgać po używane książki? Wszystko, co warto wiedzieć o literaturze z outletu!
używane książki

Czy warto sięgać po używane książki? Wszystko, co warto wiedzieć o literaturze z outletu!

Czytanie książek ma mnóstwo niewątpliwych atutów, a dla wielu osób jest najlepszą możliwą formą spędzania wolnego czasu. Nie ma jednak co kryć, że w naszym kraju tylko niewielkie grono osób sięga regularnie po książki. Dla tych, którzy uwielbiają literaturę, świetnym rozwiązaniem mogą okazać się sklepy, w których można zakupić używane książki. Dlaczego warto sięgać właśnie po takie pozycje? Wyjaśniamy!

Czy warto sięgać po używane książki? 

Książki, niezależnie od ich tematyki, otwierają przed nami możliwość zdobycia nowej wiedzy, a także są świetnym sposobem na poprawę pamięci oraz poszerzenie słownictwa. Choćby z tych powodów warto co jakiś czas sięgać po lekturę. Nawet osoby, które pozornie nie mają na to czasu, z pewnością będą w stanie poświęcić zaledwie kwadrans dziennie na przeczytanie kilku stron. Nie każdy chce jednak wypożyczać książki z biblioteki, wiele osób decyduje się więc na ich zakup. 

Książki używane – czy warto kupować?

Właśnie wtedy pojawia się dylemat dotyczący tego, czy lepiej jest nabyć nową książkę, czy wybrać zakup używanej. Jak się okazuje, możliwości przy obu rozwiązaniach jest wiele, a z roku na rok rynek książek używanych dynamicznie rośnie. Tym bardziej, że obecnie niemal każdy tytuł, nawet tak rzadkie pozycje jak choćby: „Chopin w Paryżu” Tad Szulc, Biblia Gdańska i wiele innych, można nabyć online, a więc bez wychodzenia z domu. Pomocne okazują się wówczas dokładne opisy stanu konkretnego egzemplarza, które umieszcza w ogłoszeniu sprzedający, a także opinie innych klientów, które mogą dotyczyć tego, jak w ich przypadku przebiegł cały proces zakupowy. 

Największe zalety używanych książek 

Używane książki nie są w żadnym wypadku gorsze niż nowe, a często jest nawet odwrotnie! Wielu miłośników literatury gustuje głównie w używanych tytułach, uważając je za bardziej atrakcyjne choćby ze względu na to, że posiadają już jakąś historię. Nigdy nie jesteśmy pewni, ilu właścicieli miał już dany egzemplarz, dlatego pozostają nam jedynie domysły, świadkiem jakich wydarzeń była książka. Chodzi w szczególności o pozycje wydane wiele lat temu, które z biegiem czasu nabierają charakteru. Zakup używanych książek to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Nie ma też co kryć, że w przypadku wielu tytułów zakup używanego egzemplarza to tak naprawdę jedyna opcja, ponieważ wydawnictwo nakład się wyczerpał, a wydawnictwo nie planuje dodruku. Wówczas cena używanych egzemplarzy szybuje mocno w górę, a w wielu przypadkach zakup takiej książki można traktować jako dobrą inwestycję.  

Gdzie znaleźć używane książki?

Wspomniane już książki (Chopin w Paryżu, Biblia Gdańska), ale także mnóstwo innych, np. O krakowskich psach i kleparskich kotach, można zdobyć obecnie w Internecie. Zarówno bezpośrednio na stronie danego sklepu, jak i na wielu platformach aukcyjnych czy też korzystając z porównywarki ofert. Zamawianie używanych książek online jest wygodne, bezpieczne i szybkie, a niejednokrotnie możemy liczyć na darmową przesyłkę, np. przy większych transakcjach. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie? 

Decydując się na zakup używanych książek, w pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na to, w jakim stanie jest dany egzemplarz. Mowa np. o tym, czy posiada wszystkie strony, w jakim stanie jest okładka oraz wnętrze, czy nie ma zagnieceń lub plam. Na tej podstawie jesteśmy w stanie wstępnie określić, czy proponowana cena jest adekwatna do stanu książki. Sprawdźmy także dokładnie opinie o sprzedającym, w tym jego wiarygodność i rzetelność w podejściu do tematu.