/Czy warto szkolić swój personel?
szkolenia dla menedżerów

Czy warto szkolić swój personel?

Zarządzanie zespołem na pewno nie jest łatwym zadaniem. Nawet osoby, które przygotowywały się do tego zadania przez kilka lat studiów i kursów mogą mieć problemy. Dlatego większość firm organizuje szkolenia dla menedżerów, które mają na celu doskonalenie ich umiejętności.

 

Takie szkolenia umożliwiają wskazywanie im, nad jakimi aspektami swojej pracy powinni pracować, aby dobrze zarządzać zespołem i wpływać pozytywnie na efekty osiągane przez całą organizację. Kiedyś z takich szkoleń dla pracowników korzystały głównie firmy prywatne i duże korporacje, ale dzisiaj również jednostki budżetowe dostrzegają taką konieczność. Kierownicy i menedżerowie uczą się, jak planować pracę, jak ustalać swoje priorytety, czy też rozliczać pracowników z wykonywanych przez nich na co dzień obowiązków. Sama organizacja szkoleń nie wymaga wielu wydatków, a zwykle zajmuje się tym firma zewnętrzna, która zatrudniana jest na podstawie umowy zlecenia, czy też umowy o dzieło.

 

Przygotowanie szkolenia dla menedżerów

Bardzo ważne jest, aby wybrać wykładowców, którzy nie są sztampowi i nie wykorzystują na wszystkich swoich spotkaniach tych samych ćwiczeń oraz wiadomości. Każda branża różni się przecież od siebie, a też specyfika pracy w danej firmie, czy nawet w konkretnym zespole może być całkiem inna. Najlepiej dobrze zapoznać się z tym, czym zajmuje się organizacja, kto w niej pracuje i jak wygląda przykładowy dzień pracy, czy też wykonywanie poszczególnych zadań. Wówczas można przystąpić do przygotowania ramowego planu szkolenia dla menedżerów. Poza samymi zajęciami teoretycznymi, podczas których przekazuje się najważniejszą wiedzę z zakresu zarządzania zespołem, bardzo ważną rolę pełnią oczywiście ćwiczenia praktyczne. Najlepiej, jeśli zaangażowani są w nie wszyscy uczestnicy szkolenia i każdy ma możliwość wykorzystania zdobytej na zajęciach teoretycznych wiedzy. Taka praktyka wykaże, czy dana osoba posiada konkretne umiejętności, czy też musi zadbać o ich zdobycie lub wzmocnienie.

 

Jak często przeprowadzać szkolenia dla menedżerów?

Pracodawcy często nie wiedzą, kiedy konieczne jest przeprowadzenie kolejnego szkolenia dla ich kadry zarządzającej. Oczywiście, warto zgłosić taką potrzebę lub chęć pracodawcy i przedstawić mu, dlaczego jest ono niezbędne. Poza tym, tego typu szkolenia często mają miejsce podczas wyjazdów integracyjnych, czy w trakcie tradycyjnych szkoleń z zakresu pracy firmy. Szkolącego można wynająć na jeden lub dwa dni i zapewnić mu salę pełną uczestników, a on na pewno zaproponuje ciekawe rozwiązania, które umożliwią nabycie i utrwalenie niezbędnej każdemu menedżerowi wiedzy.

TAGS: