/Co warto wiedzieć o kryptowalucie?
giełdy kryptowalut

Co warto wiedzieć o kryptowalucie?

Rynek kryptowalut wciąż intensywnie się rozwija i coraz więcej osób decyduje się spróbować swych sił w handlu cyfrowymi walutami. Co warto na ich temat wiedzieć przed rozpoczęciem swej przygody na giełdzie? O czym nie wolno zapomnieć i na co zwrócić szczególną uwagę? Oto garść przydatnych wskazówek i informacji!

Zmienność cen

Waluty cyfrowe, za wyjątkiem stablecoin, a więc walut stabilnych, charakteryzują się dużą zmiennością cen. Decydując się na ich zakup należy zatem liczyć się z pewnym ryzykiem inwestycji. Będzie ono mniejsze, gdy kupno kryptowalut poprzedzi uważne zweryfikowanie nie tylko aktualnego kursu, ale także cen, jakie dana waluta osiągała w przeszłości. Na podstawie dostępnych wykresów i zgromadzonych danych inwestor jest w stanie ocenić, czy to odpowiedni moment na inwestycję i czy dana waluta jest odporna na różnego rodzaju zagrożenia technologiczne, interwencje rządów czy konflikty społeczne.

Kantor czy giełda?

Niezależnie od tego, czy chcesz kupić walutę Bitcoin, Litecoin czy inną walutę, musisz podjąć decyzję, gdzie dokonasz transakcji. Do wyboru masz kantory oraz giełdy kryptowalut. Kantory kojarzą się przede wszystkim z prostotą – nie wymagają żadnej wiedzy i umiejętności technicznych. Ceny walut w kantorze zwykle są jednak wyższe niż na giełdzie, co synka z faktu, że kantor zarabia na różnicy między ceną kupna a ceną sprzedaży waluty. Giełda kryptowalut od kantoru różni się jednak nie tylko cenami, ale także tym, że na giełdzie transakcje odbywają się między prawdziwymi osobami, które wystawiają swoje oferty kupna i sprzedaży. Ceny walut na poszczególnych giełdach mogą się zatem nieco różnić, a wpływ mają na warunkowe uwarunkowania, czyli popyt i podaż. Giełdy handlu kryptowalutami są bezpieczne, czynne całą dobę, a często również bardzo proste i intuicyjne w obsłudze. Niektóre umożliwiają możliwość konfiguracji automatycznej transakcji, dzięki czemu użytkownik nie musi stale monitorować kursu waluty i sam decyduje, ile chce za jej zakup zapłacić.

Decydując się na zakup kryptowaluty powinniśmy upewnić się, że kantor bądź giełda, którą wybraliśmy zapewnia użytkownikom bezpieczeństwo transakcji i jest sprawdzonym, zweryfikowanym na rynku podmiotem. Warto również uważnie przeanalizować nie tylko obecne ceny waluty, ale także te z przeszłości – na ich podstawie będziemy w stanie podjąć optymalną decyzję.