/Więc chcesz schudnąć w 2020 roku? 7-etapowy przewodnik po utracie wagi bez diety
schudnac

Więc chcesz schudnąć w 2020 roku? 7-etapowy przewodnik po utracie wagi bez diety

Zdecydowałeś, że rok 2020 to Twój rok: tracisz na wadze i uczysz się, jak to utrzymać.

Może skończyłaś walczyć z dodatkowymi 25 kilogramami, które utknęły po urodzeniu dzieci. Albo nie podoba ci się to, co nocny nawyk korzystania z Netflixa i lodów wpłynął na twoją talię. A wiesz, że wchodzenie po schodach z koszem na bieliznę nie powinno zapierać tchu w piersiach.

Cokolwiek napędza Twoje zaangażowanie, możesz uczynić rok 2020 rokiem, w którym zrzuciłeś zbędne kilogramy i złe nawyki żywieniowe. Tomasz Jaworski, dietetyk z portalu dietetyk.edu.pl, oferuje prosty przewodnik, jak to osiągnąć.

 

Poznaj swoje „dlaczego”

Zadaj sobie pytanie, dlaczego chcesz schudnąć. Można powiedzieć, żeby trafić w określoną liczbę na skali lub wyglądać lepiej w kostiumie kąpielowym.

Pytaj, dlaczego powód jest ważny, dopóki nie przeanalizujesz swojej prawdziwej motywacji. Tam odkryjesz swój klucz do długotrwałej utraty wagi. Chęć przyjemności, a nie strachu, rodzinnych wakacji na plaży lub bycia na tyle zdrowym, aby widzieć dorastające wnuki, może pomóc Ci utrzymać się na dobrej drodze, gdy spada motywacja.

Myśl o stylu życia, nie o diecie

Większość „diet” działa, jeśli się ich trzymasz. To przyklejanie się do nich sprawia, że ​​ciężko jest utrzymać wagę. Diety, które obiecują szybką utratę wagi, zwykle obejmują surowe zasady żywieniowe lub eliminację całych grup żywności. Osiągnij swoją docelową wagę, powróć do „normalnego” jedzenia i obserwuj, jak wraca.

Zmiana nawyków żywieniowych w celu wspierania zdrowego stylu życia przyniesie utratę wagi, jakiej pragniesz i możesz utrzymać. Po drodze bierzesz odpowiedzialność za swoje zdrowie, robiąc wszystko, aby Twoje ciało działało jak najdłużej.

Zapisuj swoje jedzenie

Zapisz każdy kęs i łyk, który bierzesz przez tydzień. Śledź swoje emocje również podczas jedzenia. To prawdopodobnie otwiera oczy. Możesz nie myśleć o dwóch śmietankach, które dodajesz do kawy i dostarczanych z nimi kaloriach. Kto by pomyślał, że każdego ranka jadłeś trzy porcje muesli?

Zobaczysz, jak kęsy się sumują i kiedy zwracasz się do jedzenia, aby „naprawić” swoje samopoczucie. Widząc, co wkładasz i dlaczego, możesz ocenić, co chcesz zmienić. Ciągłe rejestrowanie jedzenia zapewnia Ci odpowiedzialność i pomaga uczynić zdrowe odżywianie nawykiem na całe życie.

Wyeliminuj dodane cukry

Szybko rozpocznij odchudzanie i zdrowe odżywianie dzięki wyeliminowaniu dodatku cukru. Znasz zwykłych podejrzanych:

 • ciastka
 • Ciasteczka
 • cukierek
 • Lody

Ale największy winowajca? Napoje słodzone:

 • Napoje sportowe
 • Aromatyzowane napoje owocowe
 • Słodka herbata
 • Kawa z przyprawami
 • Napoje gazowane

Cukier występuje naturalnie w wielu produktach spożywczych – owocach i nabiale – ale te całe produkty są również pakowane w składniki odżywcze. Żywność z dodatkiem cukru to puste kalorie. Nie mają wartości odżywczej i mogą przybierać na wadze i prowadzić do chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca i choroby serca.

Uczyń wodę swoim ulubionym napojem – zwykłą, gazowaną lub udekorowaną kawałkami owoców lub odrobiną soku owocowego. Wybierz także wersje kawy i herbaty bez dodatku cukru.

Jedz uważnie

Zwróć uwagę na to, co się dzieje. Jedzenie bez zdawania sobie sprawy z tego, ile odkładasz, jest łatwe.

Uważne odżywianie jest niezbędne do osiągnięcia i utrzymania zdrowej wagi. Liczy się każdy kęs. Jak wygląda uważne jedzenie?

 • Jedzenie tylko wtedy, gdy jesteś głodny (bez względu na to, jak dobrze smakuje!)
 • Siadając do jedzenia, koncentrując się na posiłku
 • Eliminacja rozpraszających ekranów – telefonu, komputera lub telewizora
 • Jedz powoli i delektuj się każdym kęsem

Uważne jedzenie sprowadza się do doceniania jedzenia i uświadomienia sobie, że osiągnięcie satysfakcji zajmuje mniej niż myślisz. Masz ochotę na słodycze? Zjedz jedno ciastko i ciesz się nim w czterech kęsach zamiast jednego.

Ruszaj się

Wzbogać swoje zdrowe podejście do utraty wagi ćwiczeniami. Nie, nie musisz chodzić na siłownię. Rusz się i zmień styl życia, szukając sposobów na poruszanie się i włączając aktywność do swojego codziennego życia.

Chodzenie z psem i koszenie trawy (oczywiście kosiarką pchaną) nie tylko wprawia Cię w ruch, ale także stanowi zdrową alternatywę dla bezmyślnego jedzenia. Każdy kęs ma znaczenie, tak samo jak każdy krok.