/Witamina C lewoskrętna – wszystko, co musisz o niej wiedzieć
witamina C lewoskrętna

Witamina C lewoskrętna – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Witamina C – jej właściwości dla ludzkiego zdrowia są znane właściwie od zawsze, ale czy ostatnio tak często propagowana witamina C lewoskrętna dla dzieci, dorosłych i wszystkich innych spragnionych zdrowia istnieje faktycznie i rzeczywiście jest lepsza? W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć na ten temat.

Witamina C – niejedno ma imię

Należy zacząć od podstaw i nazwać rzeczy po imieniu by zrozumieć jakie witamina C lewoskrętna właściwości posiada i czy faktycznie są dla nas lepsze. Przede wszystkim, jeśli mowa ogólnie o witaminie C to mamy do czynienia z nazwaną tak aktywnością biologiczną, w której znajdziemy między innymi kwas askorbinowy. Czasem znajdziemy przy tym składniku literę L – która wskazuje na to jak wygląda konfiguracja atomu węgla w łańcuchu bocznym cząsteczki (pochodnej glukozy). Jeśli mamy do czynienia z kwasem D-askorbinowym to w przeciwieństwie do tego z „L” nie jest on aktywny biologicznie, ale posiada właściwości przeciwutleniacza. Z aktywnością biologiczną możemy mieć do czynienia w przypadku niektórych soli bądź postaci utlenionych towarzyszących kwasowi L-askorbinowemu i właśnie z takim kwasem mamy do czynienia w naturze i jest właściwą jego formą, dobrą dla organizmu. Jaki to ma związek z istnieniem witaminy C lewoskrętnej?

Witamina C lewoskrętna prawda czy mit?

Przemysł korzysta z częściowo biologicznej metody wykorzystania kwasu askorbinowego oraz mikroorganizmów, nie ma powodu czy potrzeby aby wytwarzać „sztuczną” wersję z kwasem D-askorbinowym, tym bardziej iż byłoby to znacznie:

• droższe
• trudniejsze

Stąd każda witamina C jaką możemy przyjąć za pomocą leków czy suplementów jest właściwa i tak samo dobra dla organizmu, bez względu na to czy prawoskrętna czy witamina C lewoskrętna Opinie na ten temat mają raczej podstawy marketingowe.

Witamina C lewoskrętna vs prawoskrętna: skąd zamieszanie?

Wszystko to chodzi o chemię, a dokładniej mówiąc o aktywność optyczną substancji chemicznych znajdujących się w samej substancji. To, że kwas L-askorbinowy ma właściwości biologiczne witaminy C nie wiąże się z faktem, że jest ona lewo czy prawoskrętna, ale z położenie samej konfiguracji cząsteczki w substancjach chemicznych. W ten sposób powstał mit, a w jego centrum owiana sławą witamina C lewoskrętna dawkowanie której miało być rzekomo lepsze dla nas. To mit powstały na bazie ludzkiej niewiedzy, sprytnie wykorzystany marketingowo, a prawdą jest iż żadna witamina C nie jest lepsza bądź gorsza jest absolutną prawdą – jak widać udowodnioną naukowo.