/Wkład własny na kredyt hipoteczny – co warto wiedzieć?
Konsorcjum Finansowe

Wkład własny na kredyt hipoteczny – co warto wiedzieć?

Poniższy artykuł omawia tematykę wkładu własnego przy kredycie hipotecznym. Z artykułu dowiesz się czy lepiej wybrać dziesięć czy też dwadzieścia procent wkładu własnego, co się bardziej opłaca?

Wkład własny jest bardzo istotnym elementem przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny. Żaden bank nie skredytuje w stu procentach cenę nieruchomości.

Minimalny wkład własny, który jest wymagany przez banki to dziesięć procent. Banki, które aktualnie wymagają takiego wkładu własnego to między innymi:

  • PKO BP,
  • mBank,
  • Bank Milenium,
  • Deutsche Bank,
  • Alior Bank,
  • Eurobank,
  • BZ WBK,
  • Raiffeisen Polbank.

Z kolei banków, które udzielają kredytów przy dwudziestoprocentowym wkładzie własnym jest znacznie mniej, są to między innymi:

  • ING,
  • BGŻ BNP Paribas,
  • BOŚ,
  • Bank Pocztowy.

Zacznijmy od kilku podstawowych zagadnień. Wkład własny jest zawsze liczony od wartości inwestycji. Oznacza to, że jeśli kupujemy na przykład na rynku wtórnym nieruchomość, która kosztuje dwieście pięćdziesiąt tysięcy to właśnie od tej wartości bank wyliczy wkład własny. Z kolei jeśli zakupiona nieruchomość jest kupiona od developera w stanie surowym i potencjalny kredytobiorca chce to mieszkanie wyremontować to jest ona również brana pod uwagę przez bank przy wyliczaniu wkładu własnego.

Warto pamiętać, o czym wielu kredytobiorców nie wie, że zaliczka, która została wpłacona sprzedającemu oraz jest formalnie potwierdzona to również ta kwota zalicza się do wkładu własnego. Co jest również istotne, banki najczęściej wymagają, aby to Klient jako pierwszy wpłacił swój wkład własny i dopiero po tym fakcie, bank wypłaca pieniądze. Zatem kredyt nie zostanie uruchomiony do momentu kiedy Klient nie wpłaci odpowiedniego wkładu własnego.

Do wkładu własnego zaliczyć można również działkę, na której planowana jest budowa domu finansowana kredytem, nawet jeśli działka została zakupiona przed złożeniem wniosku o kredyt. Istnieje również możliwość zabezpieczeniem się na innej nieruchomości, lokalu mieszkalnym, domu czy tez działce. Bank weźmie wtedy pod uwagę wartość nieruchomości jako wkład własny.

Plusy i minusy wkładu własnego 10% i 20%
Należy wziąć pod uwagę, że oprócz wkładu własnego będziemy musieli ponieść również inne wydatki takie jak chociażby akt notarialny, prowizja dla agenta nieruchomości, opłaty bankowe, podatek czy też koszty ubezpieczenia nieruchomości. Są to istotne kwestie, które należy odpowiednio zaplanować, tak aby oszczędności pozwoliły na opłacenie wszystkich formalności związanych z kupnem czy też zaciągnięciem kredytu.

Do minusów wkładu własnego dwadzieścia procent kredytobiorcy zaliczają fakt, że należy więcej wydać, a co za tym idzie dłużej oszczędzać gotówkę.

Co istotne, jeśli kredytobiorca zdecyduje się na wkład własny w wysokości dwudziestu procent, ale nie będzie miał takiego kapitału własnego to bank pobiera opłatę niskiego wkładu własnego. Jest to ubezpieczenie banku, rozliczane jest ono różnie w zależności od banku. Może być to rozliczone w racie lub jako jednorazowa wpłata. Z drugiego rozwiązania banki najczęściej odchodzą i ubezpieczenie jest rozliczane w racie.

Reasumując, na ten moment tańsze są oferty przy dwudziestu procentowym wkładzie.

To jaki wkład własny ostatecznie wybierze kredytobiorca to indywidualna decyzja oraz możliwości finansowe. Z pewnością warto podjąć tę decyzję świadomie.

Informacje dodatkowe

Warto również wiedzieć, że na rynku nieruchomości dostępne są także pożyczki pod zastaw. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o tej branży, wejdźcie na stronę Konsorcjum Finansowe gdzie możecie szczegółowo zapoznać się z tym rodzajem pożyczek.