Mogłoby się wydawać, że szkoły to jedno z bezpieczniejszych miejsc. Jednak statystyki mówią coś zupełnie innego. W obiektach dydaktycznych bardzo często dochodzi do kradzieży, rozbojów, włamań, sprzedaży narkotyków, a nawet do pobić. Uczniowie nie są bezpieczni i mogą zagrażać im nie tylko osoby z zewnątrz – czasami młodzież nawzajem może wyrządzić sobie o wiele więcej krzywdy. Dlatego konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie szkół.
Jakie elementy składają się na system bezpieczeństwa szkoły?
Obowiązek zapewnienia przez dyrektora szkoły bezpiecznych oraz higienicznych warunków nauki i pracy w obiekcie dydaktycznym oraz wokół niego nakłada Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. Obowiązuje od 31 grudnia 2002 roku i odnosi się zarówno do publicznych, jak też do niepublicznych szkół i placówek. Zgodnie z przepisami, na system bezpieczeństwa szkoły składają się:
- Przyjęte rozwiązania organizacyjne
- Przedsięwzięcia profilaktyczne oraz wychowawcze
- Wdrożone zabezpieczenia techniczne.
Ochrona techniczna szkół
Najważniejsza jest ochrona techniczna szkół, czyli:
- System monitoringu
- System sygnalizacji pożarowej
- System sygnalizacji włamania oraz napadu
- System ewakuacyjny.
System monitoringu wizyjnego odgrywa tutaj kluczowe znaczenie. Pozwala otrzymywać obraz z zainstalowanych w obiekcie oraz na zewnątrz niego kamer, a następnie przetwarzać go, archiwizować albo przeglądać. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek nieprawidłowości, można szybko zweryfikować zdarzenie, aby podjąć stosowne działania i powiadomić odpowiednie osoby, na awet – w razie konieczności – służby specjalne. Kamery i pozostałe urządzenia służące do monitoringu nie tylko zapewniają poczucie bezpieczeństwa, ale również minimalizują liczbę ataków wandalizmu i poprawiają dyscyplinę uczniów. Młodzi ludzie nie mogą już czuć się bezkarnie, ponieważ każde ich niewłaściwe zachowanie będzie zarejestrowane – komentuje nasz rozmówca z firmy Impel Security Polska.
Szkoła powinna również rozważyć zabezpieczenia mechaniczne i budowlane, w tym kraty w oknach czy wysokiej jakości zamki, utrudniające włamanie. Każdy obiekt dydaktyczny powinien dołożyć największych starań, aby zapewnić bezpieczeństwo uczniów i pracowników szkoły oraz znajdującego się w budynku mienia.
W jaki sposób zaplanować system bezpieczeństwa szkoły?
System bezpieczeństwa szkoły powinien być dokładnie przemyślany i odpowiednio rozplanowany. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na:
- Zagrożenia, jakie mogą wystąpić na terenie obiektu
- Miejsca, w których zachodzi największe prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń
- Wybór odpowiednich środków ochrony.
Dzięki dokładnej analizie zagrożeń, będzie można we właściwy sposób zabezpieczyć szkołę przed możliwymi niebezpiecznymi sytuacjami i zdarzeniami.
Dodaj komentarz