/Jak zachęcić dziecko do czytania?
bibliadladzieci.com

Jak zachęcić dziecko do czytania?

Najlepiej zacząć oswajać dziecko z książkami już od pierwszych dni życia. Warto rozpocząć naukę poprzez rozrywkę. Maluch będzie miał wówczas pozytywne skojarzenia z czytaniem.

Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób zachęcić swoje dziecko do czytania. Niestety najczęściej jest tak, że sami w ogóle tego nie robią, a nawet nie posiadają w domu choćby jednej książki. Dziecko nie widząc nigdy czytającego rodzica, samo najprawdopodobniej również tego robić nie będzie.

Kiedy zacząć czytać dziecku?

Specjaliści zgodnie twierdzą, że należy zacząć czytać dziecku jak najwcześniej, a najlepiej już od urodzenia. Maluch przyzwyczajany i zachęcany do czytania od pierwszych dni swojego życia z czasem sam sięgnie po książkę. Będzie to dla niego chleb powszedni, w dodatku sprawiający przyjemność i wpływający na jego rozwój. Dla niemowlaków istnieją specjalne książeczki, urozmaicone obrazkami czy dźwiękami, które zapoznają i oswajają maluszka z tym przedmiotem.

Jeżeli w ciągu dnia rodzice nie mają czasu na czytanie lub dziecko nie jest tym zainteresowane, najlepszym rozwiązaniem staje się wprowadzenie rytuału czytania na dobranoc. To bardzo fajny nawyk, który jest dla malucha wyraźnym sygnałem do wyciszenia się i pójścia spać.

Budowanie więzi między rodzicem i dzieckiem

Czytanie z dzieckiem nie powinno sprowadzać się jedynie do kolejnej lektury do „odhaczenia”. Warto skupić się wówczas jedynie na tym i dbać o wspólnie spędzany czas. Należy budować więź i nić zaufania, a także mieć możliwość rozmowy z maluszkiem na ważne tematy.

Dla kilkuletnich dzieci odpowiednia będzie również nauka czytania poprzez zabawę. Idealnie nadające się do tego materiały edukacyjne znajdziesz na stronie http://bibliadladzieci.com/. To od kiedy dziecko zaczyna czytać w dużej mierze zależy od rodziców i tego czy poza przedszkolem i potem szkołą, rozwijają tę umiejętność również w domu z mamą i tatą. Warto pamiętać, że każda spędzona na wspólnym czytaniu chwila zaowocuje w postaci wspaniałych relacji, rozwoju umysłowego i poczucia własnej wartości u dziecka.

Nie tylko książki

Oprócz książek warto zapoznawać dzieci także z czasopismami, albumami czy komiksami. Czytanie długich pozycji bywa dla nich męczące (dużo tekstu, mało obrazków) i zbyt monotonne, co oczywiście wpływa na nie zniechęcająco. Można więc podsunąć dziecku komiks – na przykład historyczny czy przyrodniczy, które potrafią być niezłą kopalnią wiedzy. Ponadto warto również sięgać po różne łamigłówki, puzzle i innego rodzaju zabawy z literkami, dzięki czemu maluch nauczy się alfabetu i sam zachce czytać.

Aby zachęcić dziecko do czytania w późniejszych okresach rozwoju najlepiej zacząć oswajać je z książkami już od pierwszych dni życia. Warto rozpocząć naukę poprzez rozrywkę, ponieważ maluch będzie wówczas miał pozytywne skojarzenia z czytaniem i z czasem sam sięgnie po jakąś książkę. Pamiętać należy również o tym, żeby nie zmuszać dziecka do czytania. Może to wpłynąć zniechęcająco. Lepiej poczekać na moment, w którym rodzic i jego pociecha będą w stanie poświęcić sobie 100 proc. uwagi i skupić się na wybranej lekturze.