/Zakres stosowania kolan hamburskich

Zakres stosowania kolan hamburskich

Jednym z ważniejszych elementów w każdym rurociągu są kolana hamburskie, czyli kształtki stalowe. Wykonane mogą być w różnych technologiach i z różnych typów stali – wszystko zależy od warunków ich eksploatacji. Sprawdźcie jakie zastosowanie mają kolana hamburskie!

O kolanach hamburskich

Kolana hamburskie są składowymi elementami rurociągu stalowego o kształcie łuku. Są to kolana o niewielkim promieniu, uzyskiwane w procesie technologicznym, który wykorzystuje rozpęczanie rury wraz z jej wyginaniem. Promień gięcia określany jest umownie za pomocą ilości średnic nominalnych rury, jakie wpisują się między osiami łuku wygiętego o 180 stopni.

-Kolana hamburskie swoją nazwę wzięły od metody jaką są wykonywane. Stanowią najczęściej wykorzystywane typy łuków rurowych i wyróżniają się na tle innych wysoką jakością – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący sklep internetowy EL-DECOR, w którego bogatej ofercie znaleźć można także tego typu kształtki.

To w jaki sposób i z jakiego typu stali wykonane zostaną dane kolana hamburskie, zależy od warunków w jakich będą one eksploatowane, w tym m.in. od różnic ciśnienia, różnic temperatur, czy rodzaju medium przepływowego.

Zastosowanie

Kolana hamburskie można wykorzystać jako części składowe w lutowanych bądź spawanych instalacjach, takich jak:

  • rurociągi wodne i gazowe –zgodne z I niemiecką normą DIN 2605 opisującą kształtki rurowe ze szwem i bezszwowe, które przewodzą czynnik pod niewielkim ciśnieniem,
  • różnego rodzaju konstrukcje – zgodne z niemiecką normą DIN 2605-2, o szerokim zastosowaniu.

Ponadto, jako że powstają ze stali najwyższej jakości, kolana hamburskie świetnie sprawdzają się w instalacjach doprowadzających i odprowadzających w wielu gałęziach przemysłu, w tym w przemyśle owocowo-warzywnym, morskim i azotowym.

Podczas wybierania kształtek należy kierować się dokładnymi parametrami rurociągu. Właściwy dobór kolan hamburskich to bowiem podstawa bezpieczeństwa planowanej instalacji.