/Zasady eksploatacji urządzeń drukujących
ZiZaKo

Zasady eksploatacji urządzeń drukujących

Drukarki to urządzenia, które podobnie jak każdy, tego rodzaju sprzęt, należy odpowiednio eksploatować. Dzięki stosowaniu konkretnych zasad można przedłużyć ich żywotność, a także zmniejszyć ryzyko wystąpienia usterki lub poważnej awarii. O jakich regułach warto pamiętać podczas używania drukarki? Dowiedz się, czy ryzyko uszkodzenia zwiększa niewłaściwy poziom tuszu, niska jakość papieru, a także nieregularna konserwacja sprzętu.

Użytkownicy zapominają o konserwacji drukarek

Bez względu na rodzaj drukarki, każde tego typu urządzenie powinno być konserwowane. Warto podkreślić, że zakup drukarki wiąże się także z obowiązkiem, by po wydrukowaniu kilku tysięcy stron (lub nawet mniej, jeśli drukarka jest rzadziej używana), sprawdzić, czy nie jest konieczna wymiana niektórych części. Najczęściej w takich sytuacjach popularne drukarki laserowe i atramentowe wyświetlają odpowiedni komunikat, który zaleca konserwację. Warto pamiętać, że bagatelizowanie tych informacji skraca bezawaryjny czas pracy drukarki. Specjaliście zachęcają do niej i podkreślają szczególnie to, że konserwacja sprzętu drukującego nie jest kosztowna, a wymiana często bywa bardzo szybka, przez co po chwili urządzenie jest jak nowe. Niestety, pomimo tego wielu użytkowników lekceważy prace konserwacyjne, co przyczynia się do awarii, a nawet trwałych uszkodzeń drukarek.

Kilka zasad eksploatacji drukarek, które chronią je przed usterkami i awariami

– „Istotnym jest systematyczne sprawdzanie poziomu tuszu w drukarce. Wynika to z tego, że przy pustych pojemnikach, resztki tuszu mogą zasychać na głowicy, co z kolei może doprowadzić do jej uszkodzenia. Warto zatem sprawdzać ilość tuszu na specjalnych ekranach bądź ręcznie” – podkreśla specjalista z firmy ZiZaKo z Krakowa.

Ważną kwestią w eksploatacji jest także to, by regularnie używać drukarki. Dzięki temu resztki atramentu nie będą osadzały się na głowicy i urządzenie posłuży latami. Ponadto, należy również pamiętać, aby wybierać odpowiedni papier do drukarki. Jeśli kartki będą niskiej jakości, to podczas każdego drukowania będzie obniżać się sprawność poszczególnych części sprzętu. Wśród zasad eksploatacji urządzeń drukujących specjaliści wymieniają także zasadę dotyczącą odpowiedniego ustawienia. Chodzi o to, że drukarki ustawione w miejscach nasłonecznionych, szybciej się psują i tym samym skraca to żywotność urządzenia. Warto również pamiętać, aby sprzęt do drukowania stał na równym podłożu, a wyloty powietrza były odsłonięte. Ponadto, należy także pamiętać o podstawowych zasadach, które uwzględniają regularne czyszczenie drukarki z nagromadzonego kurzu.