/Zioła – nieoceniona pomoc przy różnych dolegliwościach

Zioła – nieoceniona pomoc przy różnych dolegliwościach

Ziołolecznictwo jest stare jak historia ludzkości. To właśnie zioła były pierwszymi stosowanymi przez ludzi lekarstwami i pomimo stale postępującego postępu medycyny są z nami do dziś. Zioła lecznicze możemy kupić także w aptekach. W przypadku drobnych dolegliwości, ich stosowanie zaleca się częściej niż popularnych leków dostępnych bez recepty. Dlaczego zioła są tak popularne i które są najczęściej stosowane w polskich domach?

Dlaczego ziołolecznictwo?

Zioła są cały czas tak bardzo popularne przede wszystkim z jednego prostego powodu: są całkowicie naturalne. Jak tłumaczy nasz rozmówca, farmaceuta z Apteki internetowej i stacjonarnej Pod Różami w Raciborzu: Naturalne pochodzenie ziół dla wielu pacjentów ma bardzo duże znaczenie. W dzisiejszych czasach zdecydowanie przesadzamy bowiem z używaniem środków chemicznych, które są powszechnie stosowanym składnikiem artykułów spożywczych, środków czystości i oczywiście leków. Ziołolecznictwo pozwala na to, aby choć trochę ograniczyć spożywanie substancji chemicznych. Oczywiście nie wszystkie dolegliwości możemy leczyć ziołami, zazwyczaj osiągnięcie oczekiwanych rezultatów trwa również nieco dłużej niż terapia tradycyjnymi lekarstwami, ale w przypadku niektórych schorzeń, zdecydowanie warto jest podjąć leczenie ziołami.

Które zioła powszechnie dostępne w aptekach cieszą się w Polsce największą popularnością?

Liście pokrzywy

Pierwszym bardzo popularnym w naszym kraju naturalnym środkiem leczniczym są liście pokrzywy. Stosuje się je pomocniczo w dolegliwościach dróg moczowych oraz w łagodnych stanach reumatycznych. Pokrzywa ma łagodne działanie moczopędne. Jest również źródłem wielu witamin i minerałów. Jej działanie powoduje wzmocnienie i oczyszczenie organizmu. Oprócz tego obniża poziom cukru we krwi, Jak większość ziół, stosuje się ją w postaci podawanych doustnie naparów. Świeżo przygotowany napar należy pić 2-3 razy dziennie. Pokrzywa ma łagodne działanie moczopędne.

Ziele dziurawca

Innym popularnym w Polsce ziołem leczniczym jest ziele dziurawca. Jest ono bardzo skutecznym lekarstwem na dolegliwości układu trawiennego, łagodzi stany zapalne żołądka i jelit, a także poprawia wydzielanie żółci. Podobnie jak pokrzywę, ziele dziurawca podaje się pacjentowi w formie naparu. Przygotowany ekstrakt należy spożywać 2 razy dziennie przed posiłkiem.

Innym zastosowaniem dziurawca są otarcia oraz inne drobne urazy skóry. W takich przypadkach napar z dziurawca stosuje się zewnętrznie, w formie okładów.

Ziele wierzbownicy

Wierzbownicę drobnokwiatową jest polecane przede wszystkim w przypadkach problemów z przerostem gruczołu krokowego u mężczyzn. Zioło to ma silne działanie przeciwbólowe, rozkurczowe i uspakajające. Powinno się je stosować raz dziennie, doustnie w postaci naparów.

Mniszek lekarski

Zioła mniszka lekarskiego mają bardzo szerokie zastosowanie w leczeniu chorób dróg moczowych, dróg żółciowych, w leczeniu niestrawności, zaparć czy w wspomaganiu nieprawidłowej przemiany materii. Mniszek lekarski jest również źródłem wielu witamin. Można go spożywać w postaci samodzielnie przygotowanego syropu lub w postaci herbatek.

Wymienione powyżej zioła nie są oczywiście wszystkimi powszechnie stosowanymi. Bardzo często korzystamy także między innymi z mięty, babki lancetowatej, nawłoci, rumianku, skrzypu polnego, szałwii, tymianku i wielu innych. Jeżeli nie wiemy z jakiego konkretnego zioła możemy skorzystać w przypadku własnych dolegliwości, warto jest w aptece zapytać farmaceutę, czy może nam polecić jakieś naturalne środki, które pomogą nam w naszych dolegliwościach.