/Co to znaczy, że hala jest wykończona ,,pod klucz”?
Hale stalowe

Co to znaczy, że hala jest wykończona ,,pod klucz”?

Na wyrażenie „pod klucz” na pewno trafił każdy, kto chociaż odrobinę interesował się zakupem nieruchomości lub budową domu. Mieszkanie, czy dom wykończony „pod klucz” to oczywiście ułożona podłoga, pomalowane ściany, zamontowane drzwi, urządzenia sanitarne, aneks kuchenny, czy wnękowe szafy. A co to znaczy, że hala stalowa jest wykończona „pod klucz”? – Czego może oczekiwać inwestor, który chce skorzystać z usług firmy oferującej budowę kompletnej hali stalowej?

Hale stalowe – różne zastosowania, różne potrzeby

Hale stalowe to obiekty o bardzo szerokim przeznaczeniu. Najczęściej buduje się hale produkcyjne i magazynowe, hale handlowe i targowe, hale sportowe i hale dla rolnictwa. Zdarzają się również zamówienia na hale stalowe, w których organizowane są biura. Popularne ostatnio open space office, wielkoprzestrzenne biura bez podziału na osobne pokoje, czy gabinety, z powodzeniem mogą być aranżowane właśnie w halach stalowych, przy czym budowa hali stalowej to rozwiązanie bez wątpienia tańsze od budowy obiektu murowanego, czy żelbetowego o takim samym metrażu. To nie tylko kwestia ceny użytych materiałów, ale także czasu – hale stalowe powstają sprawnie i szybko. Powiedzenie „czas to pieniądz” to nie gołe słowa, bo im dłużej trwa budowa, tym większe są koszty związane z pensjami dla pracowników wykonawcy.

O zróżnicowanym zastosowaniu hal stalowych piszemy nie bez powodu. Określenie hali stalowej wykończonej „pod klucz” co innego będzie oznaczało w przypadku na przykład hali magazynowej, a co innego w przypadku hali biurowej.

Hala stalowa gotowa do użytkowania

By zrozumieć pojęcie hali stalowej wykończonej „pod klucz”, najlepiej zobrazować to na konkretnych przypadkach – weźmy więc pod lupę dwa wymienione powyżej. Skupmy się najpierw na wykończeniu podstawowym. Czego będzie oczekiwał inwestor?

  • Dach – w hali magazynowej konstrukcja nośna dachu może pozostać widoczna, w hali biurowej postawimy na podwieszany sufit,
  • Ściany – w hali magazynowej będą pełne (lub z niewielkimi oknami), w hali biurowej wybierzemy większe przeszklenia,
  • Posadzka – w hali magazynowej wybierzemy na przykład żywiczną posadzkę, w hali biurowej na przykład wykładzinę PCV.

To kilka przykładów. Jak mówi nam przedstawiciel firmy Profix z Krakowa, w hali magazynowej potrzebne będą bramy i doki załadowcze, a w hali biurowej zaplecze sanitarne i socjalne dla pracowników. W hali magazynowej zainstalujemy inne oświetlenie niż w hali biurowej, zamontujemy inną ilość gniazdek elektrycznych, inne będzie ogrzewanie, czy system wentylacji. Czym jest hala stalowa wykończona „pod klucz” jest więc rzeczą względną.