/Na co zwrócić uwagę w umowie pożyczkowej i kredytowej?
KredytOK

Na co zwrócić uwagę w umowie pożyczkowej i kredytowej?

Biorąc pożyczkę lub decydując się na wzięcie kredytu musimy pamiętać o wielu różnicach, jakie dzielą obie formy finansowania, a także zwracać uwagę na kilka podstawowych elementów. Dzięki temu unikniemy problemów i nie staniemy się ofiarami wziętych pieniędzy. Czym różnią się od siebie pożyczka i kredyt i na co musimy zwrócić uwagę, gdy je bierzemy?

Pożyczka

Biorąc pożyczkę musimy pamiętać o jej specyfice. Jest to umowa, która może dotyczyć zarówno pieniędzy, jak i przedmiotów, jak choćby samochodu. Jeśli wartość tej rzeczy nie przekracza 1000 złotych, wówczas umowa może być zawarta w formie ustnej. Pożyczka nie jest zabezpieczana żadnymi ustawami oddzielnymi, a mieści się w granicach Kodeksu Cywilnego. Jej forma sprzyja dyktowaniu niekorzystnych warunków, dlatego musimy zwracać uwagę m.in. na RRSO. Jest to rzeczywisty koszt, jaki będziemy musieli ponieść. Im wyższy procent RRSO, tym większa kwota, jaką w stosunku do pierwotnej sumy musimy wyłożyć. Ważne jest także w jakim czasie zobowiązujemy się zwrócić pożyczony przedmiot i w jakiej formie powinien się znaleźć.

Kredyt

W tym wypadku jesteśmy chronieni przez osobne Prawo Bankowe. Dzięki temu z jednej strony od razu wiemy co musimy zrobić i jakie są nasze obowiązki, a z drugiej jesteśmy pod ochroną prawa w każdej nieuczciwej sytuacji. Tutaj również Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) odgrywa istotną rolę, gdyż jest wyznacznikiem tego, jak duże pieniądze będziemy musieli zwrócić. Kredyt jest przyznawany zawsze na jakiś konkretny cel, a instytucja, która go udziela może skontrolować, czy spożytkowaliśmy go na to, na co powinniśmy byli to zrobić. Dodatkowo kredyt oznacza zawsze pożyczane pieniądze. Warto zwracać również uwagę na aktualną sytuację ekonomiczną na świecie oraz w kraju, gdyż ma to wpływ na wysokość rat.

Wybór między pożyczką a kredytem jest bardzo klarownie opisany i niewątpliwie od początku doskonale wiemy, czego możemy się spodziewać po konkretnych formach finansowania. Jeśli zatem potrzebujesz pieniędzy to sprawdź ofertę KredytOK na szybki kredyt!