/Stoły obrotowe w przemyśle. Walory funkcjonalne
linie montażowe

Stoły obrotowe w przemyśle. Walory funkcjonalne

Stoły obrotowe mogą pełnić wiele funkcji, dlatego znajdują zastosowanie w różnych branżach przemysłowych. Jako element transportu bliskiego stanowią bufor linii produkcyjnych oraz umożliwiają akumulowanie produktów w wybranych miejscach. Są elementami stosowanymi w różnych systemach, dzięki czemu praca na poszczególnych stanowiskach może stać się dużo sprawniejsza.

Budowa stołu obrotowego

Stół obrotowy jest niezbędnym elementem linii montażowych w branżach takich jak meblarstwo czy sektor samochodowy. Składa się on z ruchomego talerza o średniej wielkości 700-100 mm, który jest napędzany silnikiem elektrycznym. Talerz położony jest na konstrukcji nośnej dodatkowo podpieranej ślizgami lub elementami obrotowymi. Stół jest zasilany energią elektryczną, dzięki czemu można regulować obroty talerza. Utrzymywanie produktów możliwe jest dzięki osłonie z blachy. Natomiast środkowa banda pozwala na płynne rozkładanie produktów podczas opróżniania stołu. Wysoki moment obrotowy oraz otwór centralny umożliwia dostosowanie do potrzeb przemysłu.

Zastosowanie stołów obrotowych

Stół obrotowy może być wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu ze względu na to, że pełni rolę elementu transportu bliskiego. Przede wszystkim akumuluje produkty gotowe w procesie produkcyjnym i stanowi bufor linii produkcyjnej. Służy także jako kompensacja prędkości transportu, a także jako punkt odbierający lub zmieniający transport w automatycznych stanowiskach montażowych, kontrolnych, pakujących, obróbczych itp. Jest to więc element, którego zastosowanie może być niezbędne w wielu systemach. Jak mówi specjalista z firmy CASSIOLI Polska: „Użycie nowoczesnych silników zapewnia precyzyjne przełożenie i ograniczenie zużywania prądu. Warto także dodać, że dzięki temu koszty eksploatacyjne mogą być minimalne”.

Uniwersalny element w wielu systemach

Nowoczesne firmy dążą do automatyzacji swoich linii montażowych ze względu na wydajniejszą pracę i zmniejszenie błędów popełnianych przez człowieka. W tym celu stosuje się pełne systemy produkcyjne, których często jednym z elementów jest stół obrotowy dopasowany do wymagań klienta i specyfiki danych produktów. Dotyczy to m.in. ciężaru, jaki jest w stanie udźwignąć oraz prędkości poruszania się. Kontrola przepływu komponentów odgrywa duże znacznie w zarządzaniu funkcjonalnością systemu. W tym celu stosuje się odpowiednie oprogramowanie. Poszczególne etapy produkcji można kontrolować i przeprogramować przy użyciu czytelnego interfejsu.