/Jak uniknąć pułapki kredytowej?
Kredyt gotówkowy

Jak uniknąć pułapki kredytowej?

Jeśli brakuje nam gotówki na bieżące wydatki lub większe inwestycje, często naszą pierwszą myślą jest zaciągnięcie kredytu. Warto jednak wcześniej wyposażyć się w odpowiednią wiedzę na temat poszczególnych produktów bankowych po to, aby nie wpaść w pułapkę kredytową. Banki bowiem kuszą nas rozmaitymi promocjami. Co trzeba wiedzieć o kredytach?

W pułapkę kredytową wpadamy najczęściej wtedy, kiedy nie radzimy sobie ze spłatą zadłużenia bądź kiedy zaciągnęliśmy zbyt dużą ilość kredytów. Często nie doczytujemy umów do końca i decydujemy się na podpisanie zobowiązań, z których nie jesteśmy się w stanie wywiązać. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze produktów bankowych?

Kredyt gotówkowy

Decydując się na kredyt gotówkowy sprawdźmy nie tylko oprocentowanie minimalne, lecz również koszty z nim związane. Równie ważne będą zatem prowizja za udzielenie kredytu oraz opłata za rozpatrzenie wniosku. Sprawdźmy, czy bank nie żąda obowiązkowego ubezpieczenia do kredytu, które podwyższa znacząco jego koszty.

Inna formą kredytów gotówkowych są kredyty ratalne. Decydując się na ten produkt, również musimy uważać, aby nie wpaść w pułapkę kredytową. Często bowiem okazuje się, że będziemy musieli uiścić dodatkową prowizję albo wykupić obowiązkowe ubezpieczenie. Jeśli spóźnimy się ze spłatą raty, stracimy prawo do darmowych rat, co sprawi, że kredyt będzie dużo droższy.

W celu porównania ofert kredytowych, oferowanych przez różne banki na terenie naszego kraju, warto zwrócić się do Pośrednictwa Kredytowego dFinance.pl. Specjaliści z branży finansowej doradzą nam, który produkt kredytowy będzie dla nas najkorzystniejszy.

Karta kredytowa

Karta kredytowa to dość atrakcyjny produkt, sprawiający jednak, że bardzo często wpadamy w pułapkę kredytową. Jeżeli bowiem spłacimy pożyczoną kwotę w określonym terminie – nie zapłacimy odsetek, jeśli jednak spóźnimy się ze spłatą, odsetki będą bardzo duże.

Ponadto trzeba pamiętać, by nie wypłacać pieniędzy z karty kredytowej w bankomatach ani nie robić z niej przelewów, gdyż za takie operacje zazwyczaj trzeba uiścić kilkuprocentową prowizję.

Pożyczka hipoteczna

Przemyślmy także zaciągnięcie pożyczki hipotecznej. Z jednej bowiem strony jest to jedna z najtańszych form kredytów, a jej oprocentowanie jest tylko o kilka procent większe niż kredytów mieszkaniowych, jednak należy liczyć się z koniecznością opłacenia prowizji, opłat związanych z ustanowieniem zabezpieczenia hipotecznego oraz wycenę nieruchomości.

Pamiętajmy także, że w przypadku braku regularnych spłat bank będzie miał prawo do zajęcia nieruchomości, pod którą został zaciągnięty kredyt.