/Na czym polega sitodruk?
Sitodruk

Na czym polega sitodruk?

Serigrafia, druk sitowy, czy po prostu sitodruk to jedna z najstarszych technik drukarskich – na Dalekim Wschodzie stosowana jest już od tysięcy lat. Mimo, że technologia pozwoliła znacznie usprawnić ten proces, to jego główne założenie pozostają niezmienne te same. Na czym dokładnie polega sitodruk i gdzie znajduje on obecnie główne zastosowanie? Tego dowiemy się z poniższego artykułu.

Czym jest sitodruk?

Jak sama nazwa wskazuje, sitodruk oparty jest o wykorzystanie specjalnych sit. Obecnie wytwarza się z je z metalu lub tworzyw sztucznych takich jak nylon, jednak w dawnych czasach używano różnego rodzaju tworzyw pochodzenia naturalnego, takich jak włókna bananowca lub włosy zwierząt i ludzi. Sito stosowane w sitodruku musi mieć odpowiednią wielkość oczek – wynosi od około 30 do 40 mikrometrów. Warto pamiętać, że mikrometr to zaledwie jedna tysięczna milimetra.

– „Siatki do sitodruku muszą zostać przed wykorzystaniem odpowiednio przygotowane – mówi przedstawiciel drukarni NaszeNadrukiPrzy pomocy specjalnych emulsji światłoczułych i selektywnego naświetlania, ich powierzchnie utwardza się w wyznaczonych miejscach, tworząc w ten sposób wzór, który później zostanie naniesiony na podłoże”.

W jaki sposób jednak wzór zostaje przeniesiony? To bardzo proste. Przygotowane sito przykłada się do podłoża, następnie od góry tłoczy farbę. Ta przeciska się przez sito jedynie w miejscach, w których sito nie zostało utwardzone, tworząc na podłożu wzór taki sami jak na sicie. Każde sito wykorzystywane jest do tłoczenia tylko jednego koloru – aby uzyskać wielokolorowy wydruk, należy użyć większej ilości sit. Każde z nich ma zazwyczaj nieco inny wzór, dzięki czemu farby różnych kolorów w danym punkcie wydruku mieszają się w odpowiednich proporcjach. W ten sposób możliwe jest uzyskanie druku w bardzo szerokiej palecie barw. Jeśli przyjrzyjmy się wydrukowi z bliska, stwierdzimy, że składa się on z niewielkich kropek, odpowiadających wielkością oczkom w sicie. Pomiędzy poszczególnymi etapami druku farba jest osuszana przy pomocy specjalnych lamp.

Zastosowanie sitodruku

Sitodruk znajduje dość szerokie zastosowanie w branży poligraficznej – przy jego pomocy możemy wytwarzać wszelkiego rodzaju produkty, pod warunkiem że podłoże je na tyle zwarte, by nie uległo uszkodzeniu podczas nakładania farby. Może nim być między innymi papier, tektura, plastik, metal, szkło, porcelana… W ostatnich czasach szczególną rolę sitodruk odgrywa w produkcji odzieży oraz różnego rodzaju materiałów tekstylnych. Umożliwia on stworzenie wysokiej jakości nadruków, które nie będą ulegały uszkodzeniom w wyniku codziennego użytkowania czy prania.