/HP – historia firmy
HP - historia firmy

HP – historia firmy

HP to amerykańska firma informatyczna, która pochodzi ze słonecznej Kalifornii w USA. Jej historia sięga 1939 roku. Wtedy to dwóch absolwentów uniwersytetu Stanford – William Hewlett oraz Dave Packard pod okiem profesora Fredericka Termana skonstruowali swoje pierwsze urządzenie elektroniczne. Dzięki niemu Ci dwaj panowie zyskali miano pionierów kalifornijskiej Doliny Krzemowej. Dziś HP to znane na całym świecie przedsiębiorstwo, które zatrudnia 300 tys. osób i generuje przychody 126 mln dolarów rocznie.

Garaż – pierwsza siedziba firmy HP

William Hewlett oraz Dave Packard to prekursorzy współczesnej Doliny Krzemowej. Zanim jednak stali się ikonami dzisiejszych firm informatycznych byli małym start-upem. Swój pierwszy produkt stworzyli w garażu w Palo Alto. Był to oscylator dźwiękowy, czyli urządzenie elektroniczne do testowania aparatury dźwiękowej. Sprzęt ten znalazł zastosowanie m.in. w wytwórni Walta Disneya. Zakupiła ona osiem oscylatorów, które zostały wykorzystane do produkcji dźwiękowej do filmu Fantazja. Sukces ten zachęcił Williama Hewlett oraz Dave Packard do oficjalnego założenia firmy. Biznes wystartował 1 stycznia 1939 roku. Ciekawostką jest to, że o kolejności nazwisk w nazwie marki zdecydował rzut monetą.

Intensywny rozwój w czasie wojny

Pierwsze sukcesy Hewlett-Packard były zaskoczeniem dla ich właścicieli. Jak sami wspominają, na początku firmie nie przyświecała idea zdobycia wielkiego majątku. William Hewlett oraz Dave Packard chcieli dostarczać rzeczy, których jeszcze nie ma na rynku, a które były potrzebne. To podejście doprowadziło do wielkich sukcesów i intensywnego rozwoju w okresie II wojny światowej. Przyczyniło się do tego zamówienie przez rząd USA oscylatorów i woltomierzy z Hewlett-Packard. Współpraca z armią była na tyle udana i owocna, że w 1969 roku jeden ze wspólników – Packard odszedł na pewien czas z firmy, aby sprawować funkcję zastępcy sekretarza obrony w administracji prezydenta Richarda Nixona.

Sukces firmy krył się w podejściu do pracowników

Niemal od początku istnienia Hewlett-Packard eksperymentował z nowoczesnym zarządzaniem zespołem. Już w latach powojennych odpowiedzialny za zarządzanie firmą Packard zrezygnował ze sztywnych godzin pracy i dawał swoim pracownikom sporo swobody. HP jako jedna z pierwszych marek wprowadziła też premie świąteczne, rozwiązania pozwalające dzielić się zyskami z osobami zatrudnionymi w korporacji, ubezpieczenie zdrowotne i program ubezpieczeń społecznych. Działania te spowodowały, że hierarchia w przedsiębiorstwie zaczęła się spłaszczać, a dystans między pracownikami a kadrą zarządzającą zmniejszać. Tym sposobem powstała specyficzna kultura korporacyjna, która do dziś panuje w firmach z Doliny Krzemowej. To właśnie ją wielu uważa za jeden z głównych elementów sukcesu marki HP.

Sprzęt komputerowy

Przez wiele lat HP wytwarzał jedynie urządzenia elektroniczne dla ośrodków badawczo- rozwojowych oraz producentów elektroniki. W jej ofercie znajdowały się urządzenia najwyższej klasy takie jak oscyloskopy, woltomierze, analizatory widma, różnego rodzaju generatory. W tej dziedzinie HP mogło pochwalić się wieloma osiągnięciami, wynalazkami i nowatorskimi rozwiązaniami. Pod koniec lat 50. XX wieku postawiono jednak na dywersyfikację produktów. Działania podejmowane w tym kierunku zbiegły się z wejściem akcji spółki na nowojorską giełdę. Za skutkowało to m.in. nawiązaniem współpracy z japońskimi koncernami Sony oraz Yokogawa Electric. Efektem były produkty dedykowane rynkowi konsumentów indywidualnych. Jednymi z nich było komputery HP, które swoją premierę miały w latach. 60. Pierwszym, który wszedł na rynek był HP 2116A (4), który służył do zarządzania pracą urządzeń pomiarowych, 2 lata później pojawiły się Hewlett-Packard 9100A, które wiele lat później zostały uznane przez magazyn Wired za pierwszy komputer osobisty. Dziś oferta marki jest znacznie większa. Logiem HP sygnowane są również monitory oraz drukarki. Firma produkuje również wysokiej jakości tusze dostosowane do wymagań urządzeń. Ich bogatą ofertę znajdziesz na stronie https://tonatuszu.pl/materialy-eksploatacyjne/tusze/tusze-hp. Dziś drukarki, a także tusze do nich uważane są za te niezniszczalne i przeznaczone dla użytkownika premium.