/Parametry kotłów na pellet, a wymogi unijne
Ecodesign

Parametry kotłów na pellet, a wymogi unijne

Parlament Europejski wydał dyrektywę o nazwie Ecodesign, która wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2020 roku. Dyrektywa ta dotyczy wymagań energetyczno-emisyjnych dla kotłów centralnego ogrzewania, w tym kotłów na pellet. O czym dokładnie mówi Ecodesign, znany również pod spolszczoną nazwą Ekoprojekt? Jakie parametry musi posiadać kocioł, aby spełniać zawarte w nim wymogi?

Ecodesign – dyrektywa przyszłości

Dyrektywa Ecodesign przede wszystkim nakłada na producentów kotłów wymóg wysokiej sprawności ich działania oraz niskiego stopnia emisji zanieczyszczeń podczas użytkowania. W praktyce oznacza to, że nowoczesne kotły na pellet, stworzone w myśl postanowień Ekoprojektu, muszą spełniać znane nam już surowe wymagania dla kotłów klasy 5 zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012 oraz dodatkowo kilka nowych.

Dla przypomnienia certyfikat klasy 5 oznacza, że kocioł emituje ponad 90% mniej zanieczyszczeń niż stare „kopciuchy”. Dyrektywa Ecodesign zaś określa jeszcze wysokość progu emisji dla tlenków azotu, wprowadza etykiety energetyczne dla kotłów, podobne do tych, które od lat widzimy na sprzętach AGD oraz wymóg podawania przeciętnej sezonowej sprawności kotła, przedstawiającej bardziej realne wartości.

Podsumowując – kocioł na pellet klasy 5 realizujący wymogi dyrektywy Ecodesign to urządzenie, w przypadku którego z powodzeniem można stwierdzić, że zarówno jego efektywność, jak i czystość spalania osiągają możliwie najwyższy poziom. Kotły tego typu spalają bowiem paliwo w niewidoczny i niewyczuwalny sposób, emitując przy tym mniej niż 10% zanieczyszczeń, jakie były czy niestety nadal są udziałem starych kotłów niższych klas.

Zalety kotłów na pellet spełniających wymogi unijne

Jak widać kotły, produkowane wedle unijnych wymogów to rozwiązanie w najwyższym stopniu ekologiczne, a do tego gwarantujące z czasem zwrot kosztów inwestycji oraz zapewniające wygodę i komfort użytkowania. Dzięki kotłom na pellet – z uwagi na charakter paliwa oraz właściwości samego kotła – pozbywamy się problemu uciążliwych zabrudzeń, a co za tym idzie konieczności częstego ich usuwania. Ponadto nowoczesne piece są bardzo łatwe w obsłudze.

Pamiętajmy tylko o tym, aby wybierać kotły od renomowanych i sprawdzonych producentów takich jak np. firma Budmet Nocoń. Decydując się taki na zakup, uzyskujemy gwarancję, popartą badaniami akredytowanych jednostek badawczych, że nasz nowy kocioł spełnia wszelkie konieczne normy oraz wymogi unijne. Jednym słowem zapewniamy sobie i naszej rodzinie ciepło, które jest zarówno zdrowe dla nas, jak i przyjazne dla środowiska.