/Szkło hartowane sposobem na zabezpieczenie ekranu telefonu

Szkło hartowane sposobem na zabezpieczenie ekranu telefonu

W dzisiejszych czasach na rynku znajdziemy bardzo szeroki wybór telefonów komórkowych. Różnią się one pod wieloma względami: parametrów sprzętowych, oprogramowania, czy w końcu kształtu i wielkości obudowy. Łączy je z pewnością jedna cecha – wysoka wrażliwość na uszkodzenia. Wystarczy chwila nieuwagi i nawet lekkie uderzenie, by ekran naszego smartfona pokrył się pajęczyną pęknięć. Na szczęście można ochronić go przed uszkodzeniami, stosując odpowiednie zabezpieczenia – jednym z nich jest szkło hartowane.

Charakterystyka ochronnego szkła hartowanego

Najważniejszą cechą szkła hartowanego jest jego kilkukrotnie wyższa niż w przypadku szkła zwykłego wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne – przede wszystkim zarysowania oraz pęknięcia, powstające w następstwie uderzeń o twarde nawierzchnie. –Na dziesięciostopniowej skali Mohsa, odwzorowującej twardość materiałów, szkło hartowane plasuje się na bardzo wysokiej, 9 pozycji, zarezerwowanej dla materiałów tak twardych, że są w stanie ciąć inne materiały, a same poddają się obróbce jedynie przy pomocy ostrzy diamentowych – twierdzi przedstawiciel sklepu internetowego Pancernik.eu. Szkło zamontowane na ekranie w żaden sposób nie wpływa na obraz, ani nie przeszkadza w obsłudze telefonu.

Szkła hartowane a folia ochronne

Podobnym do szkła hartowanego rozwiązaniem chroniącym telefon są folie ochronne, które przez długi czas cieszyły się bardzo dużą popularnością wśród użytkowników. Istotną zaletą tego rozwiązania jest jego cena, kilkukrotnie niższa niż w przypadku szkła. Niestety, na tym punkcie przewaga folii nad szkłem się kończy. Jednym z jego największym minusów pozostaje fakt, że jest to rozwiązanie bardzo nietrwałe i niepraktyczne – bardzo trudno dopasować folię do powierzchni telefonu tak, by płasko do niego przylegała. Nawet jeśli uda nam się to zrobić, po pewnym czasie folia zacznie odrywać się od ekranu, zaczną tworzyć się pod nią irytujące pęcherzyki powietrza, które utrudnią korzystanie z telefonu. Prędzej czy później trzeba będzie się jej pozbyć. Drugi minus to wyraźnie niższa odporność na uszkodzenia, szczególnie te powstające w wyniku uderzeń – folia poradzi sobie z zarysowaniami, które są częstą bolączką użytkowników, noszących telefon w kieszeni lub torebce wraz z innymi przedmiotami osobistymi, np. kluczami, gorzej jednak zniesie np. upadek telefonu na ziemię. Szkło hartowane pozbawione jest tych wad, charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, sztywnością (a zatem również dużo łatwiejsze w montażu na ekranie telefonu), trwałością i, co najważniejsze, w żaden sposób nie wpływa na nasz komfort korzystania ze smartfona.