/Zalety odwróconej osmozy

Zalety odwróconej osmozy

Jeżeli planujesz zakupienie filtra wodnego do swojego gospodarstwa domowego, najprawdopodobniej zaczynasz poszukiwać informacji na ten temat w Internecie. Na różnego rodzaju forach i w grupach dyskusyjnych można spotkać się z różnymi, sprzecznymi opiniami. Przygotowaliśmy krótki poradnik na temat tego, czym jest odwrócona osmoza i dlaczego warto się bliżej przyjrzeć tej metodzie przygotowania wody do picia.

Odwrócona osmoza – hiperfiltracja

Podstawa procesu, który nazywamy osmozą odwróconą, jest zjawisko osmozy naturalnej. Rozpuszczalnik samorzutnie przenika przez półprzepuszczalną membranę w kierunku roztworu, który ma większe stężenie. Równoważące ciśnienie zewnętrzne to ciśnienie osmotyczne, które jest charakterystyczne dla danego roztworu. Jeśli po jego stronie wytworzy się wyższe ciśnienie hydrostatyczne niż naturalne osmotyczne, rozpuszczalnik będzie przenikał odwrotnie: z roztworu bardziej stężonego do rozcieńczonego, stąd nazwa odwróconej osmozy. Inna nazwa odwróconej osmozy to hiperfiltracja – mówi nam przedstawiciel firmy Global Water z Czeladzi. Ze względu na stosowane ciśnienie wyróżniamy osmozę wysokociśnieniową, niskociśnieniową i nanofiltrację. Pierwsza wykorzystywana jest do odsalania wody morskiej, druga do odsalania wód opadowych, a trzecia do zmiękczania i denitryfikacji wody.

Zalety odwróconej osmozy

Jeżeli chodzi o techniczne zalety odwróconej osmozy, filtry dostępne na rynku są bardzo łatwe w obsłudze, ponieważ mają niezwykle prostą konstrukcję. Każdy poradzi sobie z ich obsługą. Możliwe jest ciągłe prowadzenie procesu. W niektórych urządzeniach odwróconą osmozę łączy się z innymi technikami membranowymi. Łatwe jest powiększanie skali, ponieważ możliwe jest łączenie modułów. Urządzenia, w których wykorzystywane jest zjawisko odwróconej osmozy, mogą swobodnie pracować w temperaturze otoczenia. Jest wiele korzyści wynikających z picia wody uzyskanej przez odwróconą osmozę, ma to korzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Wodę z odwróconej osmozy nazywa się czasem martwą wodą, a przeciwnicy jej spożywania uważają, że nie może być dobra dla ludzi, bo… jest zbyt czysta. Nic bardziej mylnego. Czysta woda z odwróconej osmozy jest dla nas zdrowa, odpowiednio nawadnia organizm i poprawia nasz metabolizm, dlatego warto ją pić.