/Zastosowanie zestawów hydroforowych
zestaw hydroforowy VDH

Zastosowanie zestawów hydroforowych

Zestaw hydroforowy (instalacja hydroforowa, układ hydroforowo-pompowy, pot. hydrofor) służy tłoczeniu, podwyższaniu i utrzymywaniu stałego ciśnienia wody w sieciach zasilanych ze zbiorników bezciśnieniowych, a więc np. ze studni. Chociaż montaż zestawu hydroforowego nie zawsze jest konieczny, rozwiązanie tego typu znacznie podnosi komfort użytkowników, a jednocześnie wydłuża żywotność pompy.

Możliwości zestawów hydroforowych

Nowoczesne, w pełni zautomatyzowane instalacje hydroforowe, to niezastąpione rozwiązanie dla wszystkich obiektów, korzystających z sieci zasilanych ze zbiorników bezciśnieniowych. Po zamontowaniu i wyregulowaniu hydroforu nie wymaga on już żadnych dodatkowych czynności obsługowych, za to zapewnia nieprzerwane dostawy wody bez uciążliwych spadków ciśnienia.

„Ciągłość dostaw wody nie jest jedyną zaletą stosowania hydroforów, choć właśnie ten aspekt będziemy odczuwać na co dzień. Dodatkową korzyścią są oszczędności, wynikające ze zmniejszonego zużycia energii elektrycznej niezbędnej do zasilania pomp oraz ułatwionego gospodarowania wodą” – zauważa nasz rozmówca z firmy FluidControl, będącej autoryzowanym serwisem pomp Xylem w Katowicach.

Zastosowania instalacji hydroforowych

Zestawy hydroforowe sprawdzają się wszędzie tam, gdzie do zasilania instalacji wodociągowej używa się pomp. Obecnie montuje się je w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, w osiedlowych pompowniach, w obiektach użyteczności publicznej, a więc rozmaitych urzędach, szkołach, obiektach sportowo-rekreacyjnych i ośrodkach zdrowia, ale także w dużych pompowniach. Niezawodny zestaw hydroforowy jest niezbędnym elementem sieci przeciwpożarowych.

Z hydroforów korzysta także szeroko pojęty przemysł: w rolnictwie zestawy pompowe z hydroforami wykorzystywane są np. w systemach zraszających i nawadniających dla upraw polowych i szklarniowych; korzystają z nich myjnie samochodowe i pralnie, a także rozmaite zakłady produkcyjne. Urządzenia tego typu przydadzą się wszędzie tam, gdzie dla funkcjonowania całego przedsiębiorstwa kluczowe jest sprawne, wydajne działanie instalacji wodociągowej.

Oczywiście, aby zestaw hydroforowy funkcjonował prawidłowo, konieczny jest zakup urządzenia dostosowanego do potrzeb w danym obiekcie. Obecnie na rynku można znaleźć szeroki wybór doskonałej jakości hydroforów o różnej wydajności. Najmniejsze z nich, przeznaczone do wykorzystania w domach prywatnych, posiadają zaledwie jedną pompę. W zastosowaniach przemysłowych zazwyczaj stosuje się większe instalacje – dla przykładu, zestaw hydroforowy VDH z systemem sterującym HYDROVAR dostępny jest również w wersji z aż ośmioma pompami.

Szukając odpowiedniego rozwiązania do konkretnej instalacji, zawsze warto skonsultować się ze specjalistą. Najlepsi dystrybutorzy markowych rozwiązań proponują swoim klientom nie tylko wysokiej jakości urządzenia, ale służą też profesjonalną radą.