/Czym jest świerzb i jak go wyleczyć?
chorób skóry

Czym jest świerzb i jak go wyleczyć?

Wśród dolegliwości skórnych, zdecydowanie najgorsze są te, które wywołują uporczywe swędzenie. Do najbardziej uciążliwych chorób skóry należy świerzb, ponieważ oprócz świądu powoduje brzydką wysypkę. Jak się przed nim chronić?

Niestety nie istnieje skuteczny środek, który byłby w stanie ochronić nas przed tą chorobą, ponieważ należy ona do zakaźnych. Świerzb wywoływany jest przez bliski kontakt z zarażoną osobą. Można jednak poczynić pewne środki ostrożności, takie jak

  • Przestrzeganie zasad higieny
  • Unikanie przypadkowych kontaktów seksualnych
  • Nie pożyczanie nikomu rzeczy osobistych a zwłaszcza ubrań

Nie warto panikować. Zarazić można się przez stosunkowo bliski i długi kontakt z osobą chorą lub jej rzeczami osobistymi. Czynnikiem wywołującym świerzb nie powinno być podanie ręki, lub inny przelotny gest.

Jak rozpoznać świerzb?

Chorobę wywołuje pasożyt, a konkretnie – świerzbowiec ludzki. Jego wylęganie trwa do 2 tygodni, a nasilone objawy choroby występują od 3 do 6 tygodni od momentu zarażenia. Osoba chora, niestety własnoręcznie przyczynia się do zaostrzenia objawów, ponieważ drapiąc swędzące miejsca nieświadomie przenosi pasożyty na inne rejony ciała.

Istnieje wiele schorzeń powodujących świąd i wysypkę, jak więc rozpoznać świerzb?

  • Swędzenie nasila się w godzinach nocnych
  • Występują zmiany skórne w postaci gródek, guzków i pęcherzy
  • Pojawiają się ubytki w skórze (nory świerzbowcowe)

Niestety objawy tej choroby są dosyć typowe i łatwo pomylić je z innymi schorzeniami skóry, dlatego diagnoza jest bardzo trudna. Bez wizyty u lekarza raczej nie odkryjemy źródła dolegliwości, poza tym interwencja specjalisty jest konieczna do szybkiego i skutecznego rozprawienia się z problemem.

Świerzb – rozpoznanie i leczenie choroby

Zdiagnozowanie świerzbu przez specjalistę jest możliwe głównie dzięki przeprowadzeniu szczegółowego i wnikliwego wywiadu z pacjentem. Jak w przypadku prawie każdej choroby, tak i tu ogromne znaczenie w skuteczności terapii ma szybka diagnoza i podjęcie leczenia. Ważne jest by w sytuacji wystąpienia jakichkolwiek niepokojących symptomów natychmiast skonsultować się z lekarzem. Bagatelizowanie objawów lub próby leczenia na własną rękę, zazwyczaj prowadzą jedynie do zaostrzenia stanu zapalnego. W terapii stosuje się głównie maści, które mają działanie miejscowe, rozprowadza się je na tych obszarach skóry, które posiadają najwięcej zmian. W przypadku gdy świerzb jest mocno rozwinięty, konieczna okazuje się kuracja antybiotykowa. Rodzina osoby chorej musi pamiętać o zachowaniu środków ostrożności, by uniknąć rozprzestrzeniania choroby.