/Przyczyny zaburzeń miesiączkowania

Przyczyny zaburzeń miesiączkowania

Do najczęstszych przyczyn występowania zaburzeń miesiączkowania zaliczyć można stres i zaburzenia hormonalne. Jednak powodów takiego stanu rzeczy może być wiele. Przedstawiamy najczęstsze powody zaburzeń miesiączkowania.

Podział zaburzeń

Zaburzenia miesiączkowania można poznać po pewnych objawach i dzieli się je na:

  • brak miesiączki,
  • skąpe miesiączki,
  • dodatkowe plamienia,
  • rzadko występujące miesiączki,
  • nadmierne krwawienie.

-Kiedy kobieta doświadcza zaburzeń miesiączkowania, czuje się niepewnie. Nic dziwnego, ponieważ kojarzone są z oznakami poważnych chorób i przypadłości. Jest wiele możliwych powodów ich występowania – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący Gabinet Ginekologiczny w Białymstoku.

Rodzaje i przyczyny zaburzeń

  • Zbyt obfite miesiączki – mówimy o nich wtedy, gdy przez 2 pierwsze dni okresu podpaski nasiąkają krwią tak szybko, że wymieniać je trzeba co godzinę lub co 1,5 godziny. Ich przyczyną mogą być mięśniaki i polipy macicy, a co się z tym wiąże, nadmierne wydzielanie estrogenu przy niedostatecznym wydzielaniu progesteronu. Zbyt długie i obfite krwawienie może wynikać ze skaz krwotocznych. Może być również znakiem rozwijającego się raka macicy.
  • Zbyt skąpe miesiączki lub ich zanik – o takowych mówimy, kiedy okres trwa 1-2 dni, a ilość krwi sprawia, że w ciągu dnia wystarczy dwa razy zmienić podpaskę. Do ich przyczyn zaliczyć można zbyt restrykcyjną dietę oraz nadmierny wysiłek fizyczny. Często towarzyszą zaburzeniom odżywiania oraz niedoczynności tarczycy.
  • Wydłużony lub zbyt krótki cykl (nieregularny) – okres można nazwać nieregularnym, jeśli pojawia się rzadziej, niż co 32 lub częściej niż co 24 dni, przyczyną tego zaburzenia może być zespół policystycznych jajników. Wydłużony cykl często spowodowany jest niedoczynnością tarczycy. Może być także wynikiem przewlekłego stresu prowadzącego do ogólnego wyczerpania.
  • Plamienia przed i po okresie – ich przyczyną może być nadczynność tarczycy i jej nadmierne wydzielanie tyroksyny, trijodotyroniny i hotmonu tyreotropowego przysadki. Brunatnoczerwone i brązowe krwawienia o silnym i nieprzyjemnym zapachu to objaw nadżerki szyjki macicy, czyli ubytku jej nabłonka. Przyczyną plamień mogą być także infekcje grzybiczne rozwijające się u osób z cukrzycą lub u tych, których dieta uboga jest w sole mineralne, a bogata w cukry proste.

Jeśli zaobserwujecie u siebie jedno z powyższych zaburzeń, koniecznie udajcie się po poradę do swojego lekarza ginekologa.