/Co to jest atopowe zapalenie skóry u niemowląt?
Atopowe zapalenie

Co to jest atopowe zapalenie skóry u niemowląt?

Podrażniona, zaczerwieniona skóra, a także świąd to pierwszy niepokojący sygnał. Może być to zwykłe podrażnienie, jednak najczęściej te objawy zwiastują atopowe zapalenie skóry. Coraz częściej dotyka ono również niemowląt. Czym jest i jak z nim walczyć?

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt -co to jest i jak je rozpoznać?

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry to jedna z najbardziej znanych chorób o podłożu alergicznym i genetycznym. Najbardziej charakterystycznymi objawami są świąd i zaczerwienienie. Oprócz podrażnienia skóry można zauważyć także jej nadmierną suchość. Ponadto niemowlak ma również kłopoty ze snem i staje się rozdrażniony, co jest związane również z ciągłym swędzeniem. Atopowe zapalenie skóry u niemowląt może mieć łagodniejszy lub ostrzejszy przebieg. Stan zapalny u niemowlaków najczęściej można zaobserwować w okolicach głowy i na twarzy. Czasem wyprysk przybiera formę rumienia, ale niejednokrotnie może występować w postaci grudek i pęcherzyk, z których wydobywa się wysięk. Zmiany są symetryczne.

Jakie preparaty stosować na atopowe zapalenie skóry u niemowląt?

Podstawą w przypadku tego typu schorzeń jest zadbanie o prawidłową pielęgnację skóry. W tym celu należy sięgnąć po specjalistyczne preparaty takie jak emolienty. Nie tylko oczyszczają skórę, ale jednocześnie zmniejszają uczucie świądu i redukują zaczerwienienia. Mogą być to żele, kremy lub balsamy, które dzięki naturalnym olejkom i ekstraktom ziołowym w składzie doskonale łagodzą, ale też nawilżają skórę. Dzięki temu wzmacnia się jej naturalna bariera ochronna. Formuła emolientów została opracowana tak, że wykazuje jednocześnie działanie antybakteryjne. Dzięki odpowiedniemu nawilżeniu skóra staje się miękka, gładka i dogłębnie odżywiona. Preparaty dla niemowląt mają starannie opracowane pH, dzięki czemu są hipoalergiczne i nie wywołują dodatkowych podrażnień. Regularna pielęgnacja skóry pozwala na zwalczenie uporczywych objawów, a także pozwala maluszkowi odzyskać utracony komfort.