/Czym może być wywołany ból mięśni i stawów i jak sobie z nim radzić?
Dexak sl

Czym może być wywołany ból mięśni i stawów i jak sobie z nim radzić?

Choć mówi się, że ból stawów i mięśni to oznaka starzenia się, to w rzeczywistości może to być poważny symptom choroby, którą nie warto ignorować. Dlatego ważne jest by koniecznie nie ignorować tych objawów, tylko sprawdzić, czy nie ciągnie się za nimi nic poważniejszego.

Czemu mięśnia bolą?

Choć każdy odczuwał czasem ból mięśni i stawów, to nie zawsze zastanawiamy się, czym może to być spowodowane. Przyczyny mogą być całkowicie różne, od zupełnie błahych i mijających po krótkim czasie, do takich poważnych i związanych z przykrymi konsekwencjami.

Najczęstsze przyczyny bólu stawowo-mięśniowego, to:

  • przemęczenie mięśni od ćwiczeń lub wysiłku
  • infekcje wirusowe
  • choroby reumatyczne
  • stan przewlekłego stresu
  • brak potasu
  • inne choroby (np. borelioza, niedoczynność tarczycy, itd.).

Każdy z wyżej wymienionych chorób lub stanów, są nastawione na wysiłki mięśni lub ich skurcze. To właśnie problem bolesnych skurczy, jest często najtrudniejszą kwestią do rozwiązania. W celu pozbycia się ich najlepiej jest sięgnąć po doraźne leki, jednak w przypadku gdy ból staje się przewlekły, czas wybrać się do lekarza, tak by mógł zdiagnozować odpowiednią przyczynę tego bólu.

Jak poradzić sobie z bólem mięśni i stawów?

Z bólem można poradzić sobie na wiele sposobów. Pod warunkiem, że nie jest to ból długotrwały, który się nasila, to można poradzić sobie z nim na kilka prostych sposobów, na przykład biorąc gorąca kąpiel lub rozciągając się.

Jeśli jest to jednak ból wywołany chorobami, to dobrze jest wyleczyć ową chorobę. Niestety nie jest to zawsze możliwe tak szybko jakby się chciało. Czasem należy sięgnąć po lekarstwa dedykowane na ów ból, takie jak Ibuprom, Dexak sl czy Paracetamol. Pomogą one załagodzić ból i skupić się na wyleczeniu jego przyczyny. To bardzo ważne, gdyż nie każdy jest w stanie normalnie funkcjonować, gdy musi funkcjonować z takim bólem.

Jeśli ból wywołany jest niedoborem pewnych witamin, należy je bezzwłocznie uzupełnić. Najlepiej jest to sprawdzać badając krew na obecność niektórych składników. Można zrobić to zarówno na zlecenie lekarza, jak i na własną rękę. To właśnie dzięki temu można najlepiej określić co jest przyczyną bólu, wykluczając najprostsze rozwiązania.

Ból nabyty przez nadmierny wysiłek mięśni spowodowany, chociażby ćwiczeniem na siłowni, najlepiej gdy kończy się porządnym rozciąganiem mięśni lub działaniem do miejscowo maścią przeciwbólową. To złagodzi ból i pomoże szybciej się zregenerować. Najlepszym pomysłem jest jednak nie przesadzać z ćwiczeniem i dawkować je w ten sposób, by mięśnie ćwiczyły, jednak nie były zbyt obciążone.